Bakanlar Kurulundan Yeni Kararlar

Bakanlar Kurulu Kararları;

1. 1 Haziran’a kadar gece sokağa çıkma yasağı devam edecek

2.  Pazar günleri kısmi sokağa çıkma yasağı 18 Mayıs’ta kalkıyor.

3. Pazar günleri sadece market, benzin ve eczanelerin açılması kararı kalkıyor. Tüm işletmeler açık olabilecekler.

18 Mayıs’tan itibaren;

4. – Marinalarda bireysel tekneler kişisel kullanıma açılıyor.

5. – Bireysel anlamda yapılan sportif faaliyetler ve antremanlar spor alanlarında ve spor sahalarında serbest kalıyor.

6. – Yürüyüş parkularında, bireysel yürüyüş faaliyetleri yapılabilecek.

7. – Piknik alanları ve çocuk park alanları 1 Haziran’a kadar kapalı.

8. – Piknik alanlarında ve yeşil alanlarda da da sportif faaliyetlerde bulunmak serbest.

9. 30 Haziran’a kadar okullar ve eğitim kurumları kapalı kalmaya devam ediyor. Bu okul dönemi eğitim açısından kapanmıştır. Sadece mezun olacaklarla ilgili, bütünleme sınavları ile ilgili ve kolej sınavları ile ilgili Sağlık Bakanlığı ile istişare eden Milli Eğitim Eğitim Bakanlığı gerekli kararları üretecek.

10. 20 Mayıs’tan itibaren; berberler ve kuaförler sadece saç kesimi ve saç bakımı için açık olacak. Sakal kesimi, manikür pedikür vb hizmetler verilemeyecek.

11. 17 Mayıs’tan itibaren Pazar yerleri açılabilecek. Belediyelere ait olanlar ve açık hava olanlar dahil. Tezgahların ne şekilde sıralanacağı, girişler ve çıkışlar Belediyelerle belirlenecek kurallar çerçevesinde yürütülecek.

12. 18 Mayıs’tan itibaren seyyar satıcılar satış yapabilecekler

13. 18 Mayıs’tan sonra, ören yerlerini gezme yasağı da kalkıyor. Tarihi ve turistik mekanları gezilebilecek.

14. 1 Haziran’a kadar tüm sosyal etkinlikler ve toplu etkinlikler yasak.

15. Kapalı olan işletmeler ve yukarıda açılacağı belirtilmeyen işletmeler 1 Haziran’a kadar yasaklı kapsamında.

16. Daha önce seyahatler bağlamında sadece, sağlık ve cenaze maksatlı girenlere verilen izinler, 1 Haziran tarihinden itibaren olağan ikamet yerleri KKTC olan kişilerin tamamına açılıyor. Bu girişler 14 gün karantina kuralı çerçevesinde gerçekleşebilecek.

17. Döviz kuru sabitlenmesi konusunda ele alınan konu henüz karar bağlanmamıştır. Yasak bir sakıncası olmayacaksa, döviz kurunun kiralarda ve diğer bazı uygulamalarda sabitlemeye gidilecek.

18. Çekler konusunda 90 gün olarak alınan karar, netleştirildi. 3 Ağustos tarihinde ortadan kalkacak.

19. Sürüş ehliyetleri ve öğrenci ehliyetleri konusunda süresi dolan ehliyetleri, uzatmaya yönelik gerekli bazı tedbirler alınmıştır.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, bu okul döneminin eğitim açısından kapandığını söyledi.

Özersay, BRT’de katıldığı programda, bugün Bakanlar Kurulu toplantısında alınan kararları anlattı.

“30 Haziran’a kadar okullar ve eğitim kurumları kapalı kalmaya devam ediyor” diyen Özersay, “Bu okul dönemi eğitim açısından kapanmıştır” şeklinde konuştu.

Özersay, “sadece mezun olacaklarla ilgili, bütünleme sınavları ile ilgili ve kolej sınavlarları ile ilgili Sağlık Bakanlığı ile istişare eden Milli Eğitim Eğitim Bakanlığı gerekli kararları üretecek.” dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, 1 Haziran’a kadar gece sokağa çıkama yasağının devam edeceğini de aktardı.  Özersay, bununla birlikte Pazar günleri kısmi sokağa çıkma yasağının 18 Mayıs’taan itibaren kalkacağını kaydetti.

Özersay, “Pazar günleri kısmı sokağa çıkma yasağı uygulanıyordu ama özellikle çok daha fazla sektörün açılması ile birlikte anlamını yitiriyor. Pazar günleri kısmi sokağa çıkma yasağını kaldırma kararı aldık. Pazar günleri dışarı çıkmak mümkün olup, benzin istasyonu, market ve eczane dışınaki iş yerleri de açılabilecek” ifadesini kullandı.

“BERBERLER VE KUAFÖRLER 20 MAYIS’TA AÇILIYOR”

Özersay, 20 Mayıs’tan itibren berberler ve kuaförlerin de sadece saç kesimi ve saç bakımı için açılacağını ancak diğer hizmetlerin verilmeyeceğini belirtti.  Özersay, “Randevu ile çalışılacakacak, maske  takmak zorunlu olacak. Sakal traşı yasak olacak. 21 Mayıs Perşembe günü de berberler açık olacak.” Dedi.

 Özeray, 18 Mayıs’tan itibaren marinalarındaki bireysel teknelerin kişisel kullanıma açılacağını, bireysel anlamda yapılan sportif faaliyetler ve antremanların spor alanlarında ve spor sahalarında serbest olacağını, yürüyüş parkularında bireysel yürüyüş faaliyetleri yapılabileceğini de kaydetti.

“Piknik alanları ve çocuk park alanlarının 1 Haziran’a kadar kapalı olacağını vurgulayan Özersay, piknik alanlarında ve yeşil alanlarda da da sportif faaliyetlerde bulunmanın serbest olacağını aktardı.

İKAMETİ KKTC OLANLAR 1 HAZİRAN’DAN İTİBAREN, 14 GÜN KARANTİİNA KOŞULUYLA GELEBİLECEK

Özersay, daha önce seyahatler bağlamında sadece, sağlık ve cenaze maksatlı girenlere verilen izinlerin, 1 Haziran tarihinden itibaren olağan ikamet yerleri KKTC olan kişilerin tamamına açılıyorcağını da bildirdi. Ancak bu girişlerin 14 gün karantina kuralı çerçevesinde gerçekleşebileceğinin altını çizdi.

ÇEKLERLE İLGİLİ KARAR 3 AĞUSTOS’TA ORTADAN KALKACAK

Çekler konusunda 90 gün olarak alınan kararın da netleştirildiğini söyleyen Özersay, çeklerle ilgili kararın 3 Ağustos tarihinde ortadan kalkacağını ifade etti.

57 Paylaşımlar