Bakanlık Açıkladı: Mağusa’da Laboratuvar Devrede

Sağlık Bakanlığı Mağusa’da laboratuvarın hizmet vermeye başladığın açıkladı.

Açıklama şöyle:

Mağusa Devlet Hastanesi -Doğu Akdeniz Üniversitesi Moleküler Genetik ve Araştıma Laboratuvarı geçtiğimiz hafta hizmete girmiş ve COVID-19 PCR testlerine başlamıştır.

Bu laboratuvarın kuruluşunda tarım dairesinin PCR laboratuarında bulunan PCR cihazları, Tarım Bakanlığı’nın onayı ile hastanemize taşınmış ve gerekli bir kabin de Girne Amerikan Üniversitesi’nden temin edilerek, Başbakanımızın talimatı ile özellikle Sağlık Bakanı Ali Pilli, müsteşarımız Ali Çaygür ve müdürlerimizin desteği ile kurulum tamamlanmıştır.

Laboratuarı çalıştıracak hocalaramızı da; Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Cumhurbaşkanlığı laboratuarımızda görevlendirmiştir. Güney Koreli Firma olan İntron firmasına ait kitlerimiz de Mağusalı iş insanları, bazı sivil toplum örgütleri ve Mağusa Belediyesi’nin bağışladığı paralar ile temin edilmiştir.

Laboratuar 13.04.2020’de çalıştırılmış ve PCR testlerine başlanmıştır. Üstte bahsedilen kurum ve kişiler dışında, laboratuvarımızın kurulumunda başka hiçbir kurum ve şahsın katkısı olmadığını kamuoyuna duyururuz.

34 Paylaşımlar