BARAKA: “ELÇİ KES SESİNİ!”

ankara renk2Baraka Kültür Merkezi TC Büyük Elçisi’nin açıklamlarına karşılık verdi:

 

Seçim döneminde “Elektrik Kurumu’nun özelleştirilmesini asla ama asla kabul edemeyiz” diyerek büyük büyük laflar eden sağdan soldan rejim partilerinin, Akça’nın bu açıklamaları karşısında sessizliklerini sürdürmeleri, Ankara’ya boyun eğdiklerinin bir göstergesidir bizler için.”  Görünen odur ki, saldırı büyük ve şiddetli olacakdır, bunun karşısında kavga da büyük ve şenlikli olacaktır. Haydi o zaman hodri meydan!”

 

 

ELÇİ, KES SESİNİ !

 

Bildirinin başlığı “Elçi, Hasba Çıkar!” olsun isterdik ama Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Akça, vaktini bizim kültürümüzü tanımak ve anlamak yerine onu asimile edecek uygulamaları hazırlamakla geçirdiği için, onun anlayacağı dilden bir başlık atmayı daha uygun bulduk.

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Akça, Türkiye’nin Kıbrıs valisi gibi konuşmaya ve davranmaya devam ediyor ve daha yeni hükümet bile kurulmadan, kimin neyi yapıp neyi yapmaması gerektiğine dair emirler yağdırmayı sürdürüyor. Seçim döneminde, UBP ve çevresi dışındaki bütün siyasi odaklar ve sivil toplum kuruluşları ekonomik paketi olduğu gibi kabul edemeyeceklerini söylemişlerdi. Kimisi “revize edeceğiz” derken kimisi paketi olduğu gibi reddediyordu; ama sonuç olarak olduğu gibi kabullenen sadece UBP’ydi. Elçi Akça ise Kıbrıslı Türkler’i ekonomik paketi sahiplenmemekle eleştiriyor.

 

 

Ekonomi gibi bir halkın yaşamını temelden belirleyen bir konuda çok keskin ve ciddi sorunlar içeren ve Kıbrıslı Türk halkının yoksullaşmasına ve hatta yok olmasına yol açacak bir paketi kabul etmeliymiş Kıbrıslı Türk halkı, öyle diyor Akça. Üstüne üstlük, hazırlanmasında Kıbrıslı Türkler’in fikri bile sorulmamış bir paket zorla bizlere kabul ettirilmek isteniyor. İişin daha da kötüsü, seçim döneminde “ekonomik programı olduğu gibi kabul etmemiz mümkün değil” diye aslan kesilen sağdan soldan rejim partileri, Akça’nın bu sözleri üzerine hiçbir şey söyle(ye)miyorlar. Akça ise bununla da yetinmiyor ve yine UBP dışında her kesimin reddettiği yeni özelleştirmeler, özellikle elektrik kurumunun özelleştirilmesi konusunda “yeni programda temel dönüşüm alanlarının elektrik, telekom ve limanların işletme hakkı devriyle işletilmelerinin özel sektöre verilmesi”nden söz ediyor. Seçim döneminde “Elektrik Kurumu’nun özelleştirilmesini asla ama asla kabul edemeyiz” diyerek büyük büyük laflar eden sağdan soldan rejim partilerinin, Akça’nın bu açıklamaları karşısında sessizliklerini sürdürmeleri, Ankara’ya boyun eğdiklerinin bir göstergesidir bizler için.

Bunun yanında Elçi’nin açıklamaları önümüzdeki dönemde Kıbrıslı Türklerin varoluş kavgasının ve özelleştirme karşıtı mücadelelerin bastırılması, bahsedilen ve korkulan muhalefetin bertaraf edilmesi için Ankara’nın ekstra efor sarfedeceği de anlaşılmakta. Görünen odur ki, saldırı büyük ve şiddetli olacakdır, bunun karşısında kavga da büyük ve şenlikli olacaktır.

Haydi o zaman hodri meydan!

Be the first to comment

Leave a Reply