BARAKA: “ENGELSİZ KALDIRIMLAR İÇİN YÜRÜYORUZ”

Baraka Kültür Merkezi, kaldırımlarda yürümenin zorluğuna dikkat çekmek ve çocuklu, engelli herkesin kullanabileceği kaldırımlar istemek amacıyla 14 Haziran Cumartesi günü saat 18:00’de Dereboyu, Pronto Çemberi önünden başlayacak bir yürüyüş gerçekleştirecek.

“Şeherin pek çok yerinde olduğu gibi en işlek caddelerden biri olan Dereboyu’nda da kaldırımlar yürünemez durumdadır. Yayaların rahat yürüyemediği, sürekli engellerle karşılaştığı kaldırımlarda, bebek arabası süren ebeveynler ve ortopedik engelli kişiler hiçbir hareket alanına sahip değildir.” ifadelerinin yer aldığı çağrı metninde engelli ve çocuklu insanların sokağa çıkma haklarının ellerinden alınmış olduğu, yayalara var olma hakkı tanınmadığı kaydedildi.

Çağrı metninde ayrca şu ifadeler yer alıyor:
“Bir yerlere ulaşmak, spor amaçlı yürümek ya da engelli olarak kendi imkanlarıyla ulaşım yapmak bu ülkede imkansız haldedir. Tüm bunlara dikkat çekmek ve belediyeden, çocuklu veya engelli herkesin kullanabileceği kaldırımlar istemek amacıyla Cumartesi saat 6′da (18.00) Pronto önünden başlayan bir yürüyüş gerçekleştiriyoruz. Kaldırım hakkımıza sahip çıkan, şeherinde yürüyebilmek isteyen ve engelli veya çocuklu kişilerin de engelsiz bir şekilde dolaşabilmesini savunan herkes davetlidir. Bebek arabanı, çocuklarını, engelli dostunu, kent sevgini al ve gel!”

0 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply