SEYİS: "REFERANDUMDA OLMAYAN SORUNUN CEVABI OLMAZ"

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu Dev-İş yaptığıa açıklama ile Anayasa referandumunu değerlendirdi. Açıklama şöyle:

Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun “Anayasa Değişiklik Paketini” dün imzalaması ile 29 Haziran Yerel Seçimleri ile birlikte Anayasa konusunda da bir referandum yapılacağı kesinleşmiştir.

Şimdi artık, Anayasa konusunda yapılacak referandumda yurttaşlara verilecek pusulada sorulacak sorunun önemli olduğu kanaatindeyiz. Bu gün yerel bir gazetemizin sorduğu soruları cevaplayan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Nevvar Nolan’ın verdiği cevaplarda, “Anayasa Oy Pusulalarında soru olmayacağı ve yalnızca Evet-Hayır ibarelerinin olacağı” şeklindeki ifadeler anlaşılır ve kabul edilir değildir. Olmayan Sorunun Cevabı Olamaz.

Gelinen bu nokta Federasyonumuz DEV-İŞ’in bu süreçte temkinli davranarak somut göstergeler beklemekte ne kadar haklı olduğunun bir göstergesi olsa da, ne yazıktır ki, haklı olmanın her zaman kazandırmadığı da bir gerçekliktir.

Soru içermeyen bir pusulaya Evet veya Hayır olarak verilecek cevabın kimler tarafından nasıl kullanılabileceği belirsizdir. Bu noktada bazı soru örnekleri ile konuyu açmakta fayda vardır;

  1. Meclisten Geçen Anayasa Değişikliklerini Kabul Ediyormusunuz?
  2. Değiştirilmiş Şekli ile Anayasayı Kabul Ediyormusunuz?
  3. Anayasayı kabul ediyormusunuz?

Yukarıdaki sorular gibi daha çoğaltılabilinecek sorulara verilecek “Evet veya Hayır” yanıtlarının farklı anlamlara gidebileceği aşikar iken Sorusuz pusulalara Cevap beklemenin iyi niyet ürünü olmadığı kanaatindeyiz. Pusulaya 1 Tek Cümle içeren 1 soru yazmanın YSK Başkanını yoracağını düşünmek safca olur.

Derin anlayışların demokratikleşme ve insan haklarına karşı bu sürecin başından itibaren takındıkları tavrı da göz önüne alır isek, bu oyunun parçası olmamayı ve böyle bir oylamaya karşı yurttaşları uyarmayı bir borç biliriz.

DEV-İŞ olarak Pusulalarda sorulacak soru netleşmesi halinde ancak “Evet veya Hayır” tutumuna girebileceğimizi belirtir, Sorusu Olmayana Cevap Verilemeyeceğinin altını bir kez daha çizeriz.

Mehmet Seyis

Gn. Başkan

5 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply