Baraka Kültür: “Taş Ocağına Karşı Mücadelesinde Şirinevler Köyünün Yanındayız”

Baraka Kültür Merkezi, bugün yazılı bir açıklama yaparak, Taş Ocağına karşı mücadelesinde Şirinevler (Ayermola) köyünün yanında olduklarını bildirdi.

Baraka Kültür Merkezi açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Şirinevler (Ayermola) Köyü’nde yaşayan köylüler uzunca bir süredir bölgede bulunan taş ocaklarının faaliyetlerinden duydukları rahatsızlıkla ilgili seslerini duyurmaya çalışmaktadır.

Köylüler taş ocaklarının yarattığı problemlerle boğuşurken, bir taş ocağı şirketinin bölgedeki faaliyetlerini artırma ve yeniden izin alma çabası kabul edilemezdir.

Dağlarımızı ve doğamızı tahrip eden taş ocaklarından çıkan toz bölgedeki tüm bitkilere, ürünlere, hayvan ve insan sağlığına zarar vermektedir. Taş ocaklarından çıkan toz, Şirinevler (Ayermola) sakinlerinin sağlığını tehdit etmektedir.

Bunun yanında taş ocaklarına giden kamyonlar için ayrı bir yol yapılmamasından ötürü, köyün içerisinden geçen kamyonlar hem çevreye rahatsızlık vermekte, hem de mevcut köy yolunda devamlı olarak hasara neden olmaktadır.

Hal böyleyken bölgede taş ocağı izinlerinin iptal edilmesi gerekirken, Çevre Koruma Dairesi ve şirket el ele vererek “taş ocaklarının bölgeye zarar değil fayda getireceğini” köylülere anlatmak üzere bilgilendirme toplantısı yapacağını duyurmuştur.

Bizler, bölgedeki taş ocağı faaliyetlerinin artırılmasının kabul edilemez olduğunu vurgular, Şirinevler (Ayermola) köylülerinin taş ocaklarına karşı vereceği mücadelede dayanışma içerisinde olacağımızı belirtiriz.”

35 Paylaşımlar