BARAKA’NIN DESTEK OLDUĞU BAĞIMSIZ ADAY REFİKOĞLU’NA KÖSTEK

Lefkoşa Belediyesi seçimlerinde solda birlik için verdiğimiz tüm uğraşlara rağmen her partinin kendi adayını çıkarması üzerine biz de belediye meclisi için Baraka aktivisti, bağımsız bir adayı destekleme kararı aldık. Belediye Meclisi’nde halkın gözü, kulağı ve sesi olacak olan Refikoğlu aynı zamanda Ankara’ya ve buradaki işbirlikçilerine karşı vermekte olduğumuz mücadelenin de sembolü oldu.

“Ankara değil Lefkoşa” diye çıktığımız yolda halktan, sendikalardan, çevrecisinden Alevisine kadar pek çok örgütten aldığımız açık desteğe rağmen, her zaman güçlünün yanında olan burjuva düzeni yasalarının ve bu yasaları kendine göre yorumlayan “yetkili mercilerin” kösteğine uğradık. Baraka aktivisti bağımsız adayımızın, tüm partilere verilen seçmen listelerine ücretsiz ulaşma talebi reddedilirken, ilan panolarından yararlanma ve logo kullanma isteğimiz de geri çevrildi. Oysa Seçim ve Halkoylaması Yasası, bağımsız adayların logo kullanamayacağı veya ilan panolarından yararlanamayacağı ile ilgili bir kural içermemektedir. Ancak görülüyor ki egemenler, Lefkoşa sokaklarında halkın tepkisinin yankılanmasına, irademizi gasbeden Ankara’ya karşı sloganların yer almasına tahammül edemiyorlar. Oyların sayımı esansında sandık kurullarında gözlemci bulundurma hakkımızın tartışmasız kabul edilmesi konusunda da başvuru yapılmış ancak cevap dahi alınamamıştır. Bu ülkede, seçimi ve halk iradesini güya baş tacı edenlerin, oy sayımında neler çevirdiği sağır sultanın bile malumudur. “Herşey herkese, kendimize hiçbir şey” diyen Baraka’nın desteklediği bağımsız adayın oylarının yüksek çıkması, kendi zümresel çıkarından başka bir şey düşünmeyen bu çevreleri ziyadesiyle rahatsız edecektir.

Bizler, “seçim bahane mücadele şahane” anlayışıyla yasalara veya sandıklara hapsolmayarak,  her alandaki ve sokaktaki mücadelemize devam edeceğiz. Sistemin devamlılığına hizmet eden yasaların ve bu yasaları işlerine geldiği gibi yorumlayan yetkililerin kösteği, halkın verdiği desteğin önünde duramayacak. Belediye başkanlığı seçiminde tüm sola verilecek oylar Lefkoşa’yı mahfeden, ülkemizi batağa sürükleyen sağa en güzel yanıt olacak. Belediye meclisi seçiminde ise bugün mühürlerini kırıp Merter Refikoğlu’ndan yana tercih yapanlar, yarın zincirlerini kırıp bağımsız ve halkları kardeş bir ülkeden yana mücadeleyi büyütecek.

 

Be the first to comment

Leave a Reply