Barış İçin Umut Var: Suçluların Karşılıklı İadesine Devam

Ülkede infiale neden olan  Gökhan Naim cinayetinin katil zanlılarından Azmad Ali Virk, Kıbrıslı Elen makamlarınca bugün BM aracılığında Kıbrıslı Türk yetkililere, adı bir cinayete teşebbüs olayına karıştıktan sonra Kıbrıs’ın kuzeyine kaçan Miroslav Balazovjecp adlı zanlı ise 28 Temmuz’da aynı kanalla Kıbrıslı Elen yetkililere teslim edildi.

Haziran ve Temmuz ayında gerçekleşen karşılıklı iadelerin ardından bugünkü iade de barış yolunda atılmış olumlu adımlar hanesine eklendi.

Federasyona Yönelik Görüşmeler, İş Birliği Adımlarına Engel Değil

Bağımsızlık Yolu’nun yıllardır vurguladığı gibi; yapılan bu ve benzeri iş birlikleri, Kıbrıs Sorunu’na federasyon temelinde bir çözüm bulmak amacıyla görüşmeler devam ederken, halkın yaşamını doğrudan etkileyecek bu gibi adımların da eş zamanlı olarak atılabileceğini gözler önüne seriyor.

İki Toplumlu Suç ve Suça İlişkin Konular Teknik Konular Teknik Komite Eş Başkanı’nın konuya ilişkin basın açıklaması ise şöyle:

Toplumumuzu derinden sarsan Gökhan Naim cinayetinin katil zanlılarından Azmad Ali Virk, Komitemizin yürüttüğü çalışma sonucunda bugün saat 12.30’da BM Barış Gücü aracılığıyla KKTC adli makamlarına teslim edilmiştir.

Zanlı Azmad Ali Virk, cinayetin hemen ardından Komitemizin devreye girmesi ve Rum polisine aktarılan bilgiler sonucunda Güney Kıbrıs’ta Larnaka Havaalanı’ndan kaçmaya çalışırken yakalanmış ve “Sahte kimlik kullanmak” suçlamasıyla kısa süreli hapis cezasına çarptırılmıştı. Güney Kıbrıs’taki mahkumiyetini tamamlayan zanlı, Komitemizin bir süredir yürütmekte olduğu çalışma çerçevesinde önceden kararlaştırıldığı gibi bugün Kuzey’e iade edilmiştir. BM Barış Gücü aracılığıyla bugün KKTC polisine teslim edilen zanlının böylelikle KKTC’de Gökhan Naim cinayetinden dolayı yargılanması mümkün hale gelmiştir. Cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı konuyu en başından beri yakinen ve bizzat takip ederek, BM ile gerekli koordinasyonun kurulmasını ve KKTC adli makamlarının devrede olmasını temin etmiş; Sayın Başbakanla da istişare içinde sürecin başarıyla tamamlanmasını sağlamıştır.

Bu arada adı bir cinayete teşebbüs olayına karıştıktan sonra Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye kaçan Miroslav Balazovjecp adlı zanlı da yine Komitemizin ortak çalışması çerçevesinde 28 Temmuz 2019 günü Güney Kıbrıs Polisine teslim edilmiştir. KKTC yargısı tarafından “kanunsuz ateşli silah ve patlayıcı madde bulundurmak” suçlamasıyla hapis cezasına mahkum edilen Miroslav, KKTC’deki cezasını tamamladıktan sonra 28 Temmuz’da BM aracılığıyla Güney Kıbrıs’a iade edilmiştir. Komitemizin işbirliği sonucunda zanlıların 12 gün arayla karşılıklı olarak iade edilmelerinin, adaletin sağlanmasına ve her iki tarafta kamu vicdanının rahatlatılmasına hizmet etmesini umarken, benzer suçları azaltacak bir caydırıcılık oluşturmasını temenni ederiz.

 

98 Paylaşımlar