EL-SEN’den Yeni Santral Alımına İlişkin Açıklama: “İhaleye Çıkılmamasının Nedeni Kurumu Sermayeye Satmaktır”

EL-SEN dörtlü koalisyon hükümeti döneminde Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu, doğal gaz ile de çalışabilecek 4 santral alınması yönündeki uluslararası ihale kararının hayata geçirilmemesine ilişkin açıklama yaptı.

“Amaç Kurumu Sermayeye Satmak”

EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç’ın yaptığı açıklamada, KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun yeni atanan başkanının, Teknecik Elektrik Santraline gerçekleştirdiği ziyarette “Gündemimizde yeni santral alımı bulunmamaktadır” dediğini hatırlatarak; bunun KIB-TEK’in dışa bağımlılığının daha çok arttırılması ve  kendi kendini yenileyememesi için kasten yapıldığını vurguladı.

“Müsaade Etmeyeceğiz!”

Ayrıca Özkıraç, UBP-HP hükümetinin amacının KIB-TEK’i itibarsızlaştırmak, üretimden koparmak ve kurumu sermayeye satmak olduğunu da ifade ederek, “Bu girişime asla müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Açıklama şöyle:

Sabrımız taştı, hesap vakti yanaştı!

Dörtlü koalisyon hükümeti tarafından, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun üretiminin arttırılması, daha çağdaş ve çevre dostu bir üretim modeline geçilmesi, en önemlisi de toplumumuza daha kaliteli ve daha ucuz enerji sağlanması için 4 tane doğal gaz ile de çalışabilecek santral alınması yönünde bakanlar kurulunda karar üretilmişti.

Yine ayni dönemde bu dört santralin en kısa zamanda alınması için ihaleye çıkılması yönünde KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun da öngörüsü bulunmaktaydı. Bu doğrultuda dörtlü hükümet döneminde bu 4 santralin alımı için uluslararası ihale kararı üretilmiş ve bu ihalenin gerçekleştirilmesi için ihale komisyonuna yetki verilmişti.

Ne yazık ki, Ulusal Birlik Partisi – Halkın Partisi koalisyon hükümetinin bu yönde herhangi bir girişimi bulunmamakla birlikte, KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun yeni atanan başkanı, Teknecik Elektrik Santraline gerçekleştirdiği ziyarette “Gündemimizde yeni santral alımı bulunmamaktadır” demiştir. Ayni şekilde sendikamızın Başbakan Ersin Tatar’a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Sayın Tatar bu konuda net bir duruş ortaya koyamamış ve hükümetin bu konuda olumlu bir duruşu olmadığını bizlere hissettirmiştir.

Bizlerin görevi toplumumuza gerçek bilgileri aktarmak ve gelecek hakkında yaşanması muhtemel olumsuzlukları ortaya koymaktır. Bu santraller için ihaleye çıkılmaması demek, KIB-TEK’in dışa bağımlılığının daha çok arttırılması, kendi kendini yenileyememesi ve tüm bu olumsuzlukların vatandaşların cebine yansıması anlamına gelmektedir. Biz hükümetin niyetini net bir şekilde okuyabiliyoruz. Amaç KIB-TEK’i itibarsızlaştırmak, üretimden koparmak ve kurumu sermayeye satmaktır. Daha önce de dile getirdiğimiz gibi, bu girişime asla müsaade etmeyeceğiz!

Artık hükümetleri bu yönde uyarma dönemi sona ermiştir!

Bundan sonra yaşanılacaklardan hem dayatanlar hem de işbirlikçiler sorumlu olacaktır!

Sabrımız taştı, hesap vakti yanaştı!