Barışa İki Adım Yaklaştık

Mağusa’da Derinya ve Lefke’de Aplıç geçiş noktaları bugün saat 12 itibari ile adanın iki yarısı arasında geçişlere açıldı. Geçiş noktalarının açılması ile birlikte ada halklarının yakınlaşması ve barış yolunda da iki önemli adım atılmış oldu.

Bilindiği üzere Derinya’da geçişin açıldığı bölge bugüne kadar adada bölünmenin sembolü olmuş trajik olaylarla hafızalara kazınmış ve milliyetçiliği beslemek adına kullanılıyor durumdaydı. Bugün itibari ile ise artık Derinya halklar için bir buluşma aracı olarak hizmet verecek.
Aplıç Geçiş Noktası’nın açılması ise Omorfo ve Lefke bölgesinde yaşayanlar ile sınırın karşı tarafında yer alan bölgelilerin hem ekonomik, hem de insani ilişkilerinin gelişmesi için bir zemin teşkil edecek.

Geçişlerin açılması ile birlikte hem Aplıç, hem de Derinya’da coşku dolu anlar yaşanıyor. Geçişlerin açılması için de büyük çaba gösteren Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Elen demokratik kitle örgütü temsilcilerinin organizasyonları ve bölge halklarının da yoğun ilgisi ile sınır bölgelerinde kucaklaşmalar yaşanıyor ve geçiş yapan kişilere bölge ürünlerinden ikramlar sunuluyor.

Bölgelerden gelen görüntüler Kıbrıs Sorunu’nun salt liderlerin kapsamlı müzakerelerine odaklanarak değil karşılıklı yakınlaşma için atılacak cesur adımlarla çözülebileceğini kanıtlar nitelikte.

0 Paylaşımlar