Belediye Yasayı Hiçe Saydı, Yurttaşlar Güzelyurt Belediyesi Meclis Toplantısına Alınmadı

Belediyeler Yasası’nda madde 40(2)’ye göre halka açık olarak gerçekleştirilen Belediye Meclisi toplantısına dileyen herkes katılabilirken, Bağımsızlık Yolu Omorfo Bölgesi Örgütlenme Sorumlusu Koray Gürkaya toplantıya alınmadı.

Belediyeler Yasası’nı hiçe sayan belediye başkanı Mahmut Özçınar, belediye müdürü ve UBP’li Meclis üyeleri tarafından meclis toplantısını izlemesi engellenen Gürkaya’ya “burada provokasyon amaçlı bulunuyorsun” dedi.

CTP’li bazı meclis üyelerinin “yasaya göre bir vatandaşın toplantıya katılabileceğini” belirtmelerine rağmen, Mahmut Özçınar’ın sessiz kalarak arkasında durduğu belediye müdürü “Yasa bizim için bir anlam ifade etmiyor” yanıtını verdi.

Belediyeler Yasası’nın madde 40(2)’sinin açıkça ihlal edildiği bu olaya tepki gösteren Bağımsızlık Yolu Omorfo Örgütü ise, bir sonraki toplantıda daha kalabalık şekilde orada olarak  vatandaşın demokratik yasal haklarını kullanabilmesinin takipçisi olacaklarını belirtti.

Bağımsızlık Yolu Omorfo Örgütü’nün sosyal medya sayfasından yapılan paylaşım şöyle;

Omorfo Belediye Başkanı ve UBP Meclis Üyelerinin Katılımcı Demokrasi İlkelerine Aykırı Tutumlarını Kınıyor ve Protesto Ediyoruz
Bağımsızlık Yolu Omorfo Bölgesi Örgütlenme Sorumlusu Koray Gürkaya, 2 Ekim 2017 Pazartesi günü saat 18.00’da bir yurttaş olarak yasadan kaynaklanan hakkını kullanarak Güzelyurt Belediye Meclisi toplantısına katılmak istemiş ancak Omorfo Belediyesi UBP Meclis Üyeleri tarafından faşizan, hakaretamiz ve antidemokratik tutumlarla engellenmiştir.
Belediye Müdürü, meclis toplantısına katılmak üzere toplantının yapılacağı salonun önünde bekleyen vatandaşa neden orada olduğunu sormuş, vatandaş ise buna cevaben Sayı 51/1995 Belediyeler Yasasının 40. Maddesinin 2. Fıkrası doğrultusunda toplantıya katılmak istediğini belirtmiştir. Bunun üzerine, önce toplantı davetinin halka açık yapılmadığını, kişilere özel davet olarak gönderildiğini (ki yasada böyle bir madde yok) belirten Belediye Müdürü; yurttaşa davet edilip edilmediğini sorduktan sonra, ‘’Sen kimsin?’’ diyerek toplantıya katılamayacağını belirtmiştir. Belediye Müdürü toplantı odasına gittikten bir süre sonra geri gelmiş ve yurttaşa yönelik olarak “Burada provokasyon amaçlı bulunuyorsun” diyerek, toplantının halka kapalı olduğunu, bunun için Belediye Meclisinin bir karar almasının gerekmediğini iddia etmiştir. Ardından bu uygulamanın Belediyeler Yasası’nı ihlal etmek anlamına geldiğini hatırlatan vatandaşa ses yükselterek “Yasa bizim için bir anlam ifade etmiyor” şeklinde karşılık verilmiştir.
Bunun yanı sıra CTP’li bazı meclis üyelerinin bir vatandaşın toplantıya katılmasının yasaya uygun olduğunu belirtmelerine rağmen, Belediye Müdürü ve bazı UBP’li Belediye Meclis üyelerinin bağırıp çağırmaları eşliğinde toplantıya girmemiz engellenmiştir.
Belediye başkanı ise bu tartışma sırasında toplantı odasına gelmiş ancak Belediye Müdürü’nün yasaya uygun davranmamasına yönelik her hangi bir müdahalede bulunmamıştır.
Bağımsızlık Yolu Omorfo Örgütü olarak, her hangi bir vatandaşın yasadan kaynaklanan haklarını kullanmasının antidemokratik ve faşizan bir şekilde engellenmesini şiddetle kınadığımızı bildirir, bir sonraki toplantıda daha kalabalık bir şekilde orada olacağımızı ve vatandaşın demokratik yasal haklarını kullanabilmesinin takipçisi olacağımızın altını çizeriz.
Bağımsızlık Yolu Omorfo Bölge Örgütü
#BağımsızlıkYoluOmorfo
#BağımsızlıkYolu

Image may contain: text

 

45 Paylaşımlar