Benli’nin “Ben Yaparım Olur” Zihniyeti Gönyeli Esnafını İsyan Ettirdi

Kafasına estiğinde bir kelimesiyle emekçileri ekmeğinden eden, “ben yaptım oldu” yaklaşımıyla Gönyeli Belediyesi’ni idare eden Ahmet Benli zihniyeti bu sefer de Gönyelili esnafı isyan noktasına getirdi.

Ülkedeki tüm esnaf gibi ekonomik krizde ayakta kalmaya çalışan Gönyeli Belediye Bulvarı esnafının satış yapma umutları, belediyeden son gün mesai saatleri sonunda gelen resmi bir açıklamayla suya düştü.

Esnafa son gün ve mesai saatlerinin sonunda teslim edilen belgelerde şu ifadelere yer verildiği görüldü:

“30 Ağustos 2018 tarihinde Gönyeli Belediye Bulvarı’nda yapılacak olan asfalt çalışması sebebiyle Belediye Bulvarı’nın saat 12.00’den itibaren trafiğe kapatılacağını bildirir, vereceğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.”

Aylardır Gönyeli Belediyesi’nin yol ile ilgili tüm düzenlemelerini kabullenip yoldaki çalışmaların tamamlanmasını sabırla bekleyen esnaf için “Benli Belediyesi”nin bu adımı bardağı taşıran son damla oldu.

Kriz günlerinde satış yapmak için umudunu hafta sonu ve resmi tatillere bağlayan esnaf, yolun en işlek saatlerinde kapatılacağı haberini alınca isyan ederek eylem yapma kararı aldı.

Bulvar esnafı ise, Gönyeli Belediyesi’nde hakim olan “ben yaptım oldu” zihniyetine bu ifadelerle tepki gösterdi:

Bizler Gönyeli Belediye Bulvarı esnafı olarak uzun süredir, farklı konularda mağduriyet yaşamaktayız. Bu yolda ekmek parası kazanmak adına farklı sektörlerde faaliyet gösteren kişiler olarak, öncelikle söz konusu yolda yapılan yol projesi ile park yerlerinin kısıtlanması sonucu mağduriyetler yaşamamıza rağmen, karşımızda hiçbir zaman bir muhatap bulamadığımız gibi her seferinde de; “Biz yaptık oldu” zihniyetiyle karşılaştık. Bu yol için çok uzun süredir savunulan tek şey, yolun bir ticaret ve alışveriş yolu olacağı yönünde olsa da yapılan tüm hamleler esnafın çok zor durumda kalmasına ve müşteri kaybetmesine sebep olmuştur. Bizler bu yolda yapılan bisiklet projesini bile kabullenememişken bugün mesai bitiminde, yani belediyeden kimseye ulaşamayacağımız bir saatte elimize tarihi bile yanlış yazılacak kadar acele ve önem verilmeden hazırlanan bir kağıt ulaştırıldı. Bu kağıtta yarın (30/08/2018) saat 12:00’den itibaren asfalt çalışması için kapatılacağı haberini aldık. Bu karar,zaten çok zor bir dönem geçiren esnaf için kabul edilmezdir. Bu çalışmanın esnafın işlemek için icin beklediği tatil gününde yapılmasının sebebi bizim gözümüzde hiçbir şekilde kabul edilemez. Bizler, Gönyeli Belediye Bulvarı esnafı olarak artık bu son dakika kararlarına karşı çıkmak ve hakkımızı savunmak için yarın (bugün) sabah 10.00’da yol uzerinde eylem yapacağımızı tüm kamuoyuna duyururuz.”

Dün saat 10.00 sıralarında toplanan Gönyeli Belediye Bulvarı esnafı, Gönyeli Belediyesi önünden itibaren bulvarı yürüyerek eylem gerçekleştirdi. Esnaf tepkisini Benli’nin “ben bilirim” zihniyetine alkış tutarak gösterdi.

22 Paylaşımlar