Beraber ‘Reddettik’ Biz Bu Yollarda

ADL Özel

Dün akşam Lefkoşa’da çoğunluğu gençlerden oluşan binlerce kişi yürüdü, binlerce yürek hep birlikte “reddediyoruz” diye bağırdı.

Dereboyu Citroen Işıklarında başlayan yürüyüş, önce Cumhurbaşkanlığı sarayına, ardından da meclise doğru devam etti.

Yürüyüş boyunca davul, trampet, döblek, ve gençler tarafından yapılan müzik aletleri ile kitlenin coşkusu doruğa ulaştı.

Cumhurbaşkanlığı sarayında okunan basın açıklamasının ardından, Koordinasyon Ofisi Anlaşmasını Anayasa Mahkemesi’ne göndererek toplumsal barış adına attığı olumlu adımdan ötürü, Cumhurbaşkanlığına zeytin dallarından yapılmış çelenk bırakıldı. Daha sonra meclis önüne yürüyen kitle, burada müziklerle karşılandı. Ülkenin genç sanatçılarının da ciddi şekilde destek verdiği eylemde, ‘Dillirga’, ‘Feslikan’ eşliğinde göbek atıldı.

reddediyoruz meclis önü 3

Sloganlarıyla Lefkoşa sokaklarını inleten binlerce kişi, meclis genel kurulunda ‘Koordinasyon Ofisi Anlaşmasına’ onay veren 27 milletvekilinin isimlerini tek tek okuyarak hep bir ağızdan “reddediyoruz” dedi.

Binlerce insanın yaşam tarzlarına, kültürlerine ve geleceklerine yapılmak istenen müdahaleye karşı ayağa kalkması ile, dayatmalara karşı yıllar sonra yeniden sokaktan ciddi bir cevap verilmiş oldu. Kıbrıslı Türklerin artık direnci kalmadığını ve herşeye boyun eğeceğini düşünen kesimler yanıldı, ofis’teki hesap sokağa uymadı.

 

reddediyoruz meclis önü zeki konuşma

reddediyoruz 17 haziran meclis önü

273 Paylaşımlar