Yüksek İdare Mahkemesi’nden Gericiliğe Dur: İlahiyat Koleji Kararı İptal

CTP-DP Hükümeti döneminde Milli Eğitim Bakanlığı ve Mesleki Teknik Öğretim Dairesi tarafından alınan,   Lefkoşa Haspolat’ta Hala Sultan İlahiyat Koleji açma kararı Yüksek İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi

Davacılar KTÖS ve KTOEÖS, Haspolat’ta Hala Sultan İlahiyat Koleji hususunda Milli Eğitim Bakanlığı ve Mesleki Teknik Öğretim Dairesi tarafından alınan kararın iptal edilmesini talep etmişlerdi.

Daha önceleri;  kaçak Kuran kursları ve cemaat evlerinde dini eğitim kisvesi altında Kıbrıs’ın kuzeyinde örülmeye çalışılan gericilik, AKP ‘nin dayatmalarını emir bilen yerli işbirlikçiler tarafından İlahiyat Koleji açma kararı alınarak yasallaştırılmak istenmişti.

Davanın sonucuna ilişkin basın açıklamasının tam metni ise şöyle:

“Yüksek İdare Mahkemesi’nde KTÖS’ün 39/2014 ve KTOEÖS’ün 40/2014 sayılı davalar altında açtıkları davalardan 39/2014 sayılı dava sonuçlandı. Açılan davalarda davacılar Milli Eğitim Bakanlığı ve Mesleki Teknik Öğretim Dairesi tarafından alınan Lefkoşa’da, Haspolat’da Hala Sultan İlahiyat Koleji hususunda alınan kararın iptal edilmesini talep etmişlerdi.

 

Yüksek İdare Mahkemesi bu gün (17/06/2016) okuduğu kararda Mesleki Teknik Öğretim Dairesinin mesleğe yönelik eğitim verecek okullar açması yönünde yetkisi olduğunu ancak Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin mesleğe yönelik eğitim yapmadığını ve dava konusu kararın yetkisiz bir şekilde alındığı için kararı iptal etmiştir.

 

Dava süreci Av. Ali Fevzi Yeşilada ile başlamış, Av. Öncel Polili tarafından sonuçlandırılmıştır.  Bu bağlamda, şu anda Haspolat’da Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin müfredatı ile eğitim verilmesi yasa dışıdır. İki sendika olarak YİM aldığı karara saygı duyulmasını talep ediyoruz.”

1K Paylaşımlar