“Reddediyoruz”a Sansür: TAK’tan Penguen Haberleri Bekleniyor

Yenidüzen/ADL

Halkın ödediği vergilerle hak sahibi olduğu kurumu, devletin haber ajansı Türk Ajansı Kıbrıs,  binlerce gencin katıldığı Reddediyoruz eylemini izlemedi, bildirisini bülteninden sildi.

Yenidüzen’in haberine göre; 

Kıbrıs Haber Ajans (CNA) eylemi izleyerek fotoğraflarla tüm dünyaya duyururken, uluslar arası ajanslar dahil tüm çevrelerin yer verdiği gelişme, Başbakanlıktan geldiği öğrenilen talimatla TAK tarafından gündem dışı bırakıldı.

(Yenidüzen)

Sosyal Medyada TAK’a “Penguen” Tepkisi

Devletin resmi haber ajansı Türk Ajansı Kıbrıs (TAK), dün akşam gerçekleşen ve binlerce gencin Lefkoşa sokaklarında yürüdüğü eyleme sansür getirdi. TAK, dün akşam binlerce gencin, Reddediyoruz Platformu öncülüğündeki eylemi takip etmedi.

Hem Görmezden Geldi, Hem de Haberi Sildi

TAK’ın sansürü yalnızca eylemi takip etmemesi ile sınırlı kalmadı. Dün sabah Reddediyoruz Platformu tarafından basına geçilen ve TAK’ta da yer bulan basın bildirisi de, bu sabah haber bülteninden kaldırdı. Halkın vergisi ile, halka sansür uygulandı.

Kıbrıs Cumhuriyeti Resmi Devlet Ajansı CNA ise, eylemi takip ederek tüm abonelerine duyurdu. Kendi halkının sesine kulak tıkayan TAK tarafından konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmazken, Sosyal Medya’da TAK’a “penguen” ifadeleri kullanıldı. Bilindiği üzere “penguen”, Gezi olayları sırasında penguen belgeseli yayınlayan Haber Türk için kullanılmış, daha sonra eylemleri yayınlamayan tüm basın kuruluşları için kullanılmaya başlanmıştı.

109 Paylaşımlar