BERKİN İÇİN YÜRÜDÜK: "KATİL DEVLET HESAP VERECEK"

Türkiye’de Gezi direnişi sırasında bakkala ekmek almak için giderken gaz bombası kapsülü ile vurulan ve 269 gün yaşam  mücadelesi veren Berkin Elvan’ın ölümü üzerine Türkiye’nin çeşitli yerlerinde olduğu gibi Kıbrıs’ta da eylem düzenlendi.

 

Bkp Gençlik, Tdp Gençlik, Ykp Gençlik, Ctp Gençlik, Baraka Kültür Merkezi, Devrimci Komünist Birlik, Pir Sultan Abdal’ın yaptığı çağrı ile bugün saat 17:30’da Kuğulu Park’ta toplanan kalabalık daha sonra TC Elçiliğine yürüdü.

 

Eylemde sık sık ‘Katil Devlet Hesap Verecek’, ‘Berkin Elvan Ölümüsüzdür’, ‘İsyan Berkin Özgürlük’ ve ‘Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam’ sloganları atıldı.

 

Polis yine eylemcilerin TC Elçiliği önüne ilerlemelerine izin vermedi ve yolu kesti. Eylemciler de polisin önüne dizilerek sloganlarını atmaya devam etti.

 

 Türkiye halkları çocuk kanı ile beslenen AKP iktidarından hesabı soracaktır

Hasan Yıkıcı tarafından okunan basın açıklamasında ise “Çocukların eve dönerken gaz bombası değil, ekmeğin kenarını yiyerek eve döndüğü bir ülke için yoldaşlarımızı mücadeleye davet ediyor ve elimizden gelen desteği koymağa hazırlanıyoruz. Bugün Berkin Elvan’ın ölümü ile sadece gencecik bir bedene değil, Türkiye’de olmayan adalete, demokrasiye, özgürlüğe de veda ediyoruz.”denildi.

 

Basın açıklamsında Türkiye halkları ile dayanışma mesajları gönderilirken şunlar da ifade edildi: “Elbet Türkiye halkları çocuk kanı ile beslenen AKP iktidarından hesabı soracaktır. Gezi direnişinden buyanı sokakta ve direnişte ısrar edenleri Kıbrıs’tan da selamalar, Türkiye halklarının ‘söz yetki karar iktidar halka’ mücadelesine omuz veririz.”

Yarın tekrar 17:30’da daha kalabalık bir şekilde buluşup Elçiliğe yürümek için örgütler kendi aralarında anlaştılar.

photo 3 (1)

Açıklamanın tam metni şöyle:

Berkin Bugün ÖLDÜ… 269 gündür yaşama tutunma mücadelesi veren Berkin Elvan’ı bugün kaybettik. Bugün Türkiye’de yaşama hakkının hiçe sayıldığını, bir çocuğunun ölümüyle kanıtlayanları şiddette kınıyoruz. Çocukların ekmek almak için evden çıkıp, bir daha geri dönmediği bir ülkede yaşayan kardeşlerimizin acısını, derinden paylaşıyoruz. Çocukların eve dönerken gaz bombası değil, ekmeğin kenarını yiyerek eve döndüğü bir ülke için yoldaşlarımızı mücadeleye davet ediyor ve elimizden gelen desteği koymağa hazırlanıyoruz. Bugün Berkin Elvan’ın ölümü ile sadece gencecik bir bedene değil, Türkiye’de olmayan adalete, demokrasiye, özgürlüğe de veda ediyoruz. Berkin’in annesinin dediği gibi Berkin Elvan’ı allah almadı, Tayyip aldı. Bilinmesini isteriz ki, bugün burada toplanan örgütlerin tümünün, bu hazin ve acı sonları yaratan zihniyet ile doğrudan kavgası var. İnsan hak ve özgürlüklerine saygı duymayan, resmi güç kullanma tekelini elinde bulunduran ve bu gücü halkına karşı kullanan elleri kanlı zihniyet eğer gücü yetiyorsa bizi de sustursun… Berkin Elvan’ın gencecik bedenine kıyanlar iyi bilmelidir, bundan böyle hepimiz Berkin Elvan’ız. Yanımızda getirmiş olduğumuz ekmekleri tıpkı Berkin’in yiyemediği gibi bizlerde yemiyoruz. Berkin’e bir ekmeği çok görenlere bugün onlarca ekmek getirdik. Artık gözünüz doysun. Ellerine Berkin’in kanı bulaşan her kim varsa, adalet karşısında hesap vermeli, yaralanan vicdanlar için toplumdan özür dilenmelidir. Elbet Türkiye halkları çocuk kanı ile beslenen AKP iktidarından hesabı soracaktır. Gezi direnişinden buyanı sokakta ve direnişte ısrar edenleri Kıbrıs’tan da selamalar, Türkiye halklarının ‘söz yetki karar iktidar halka’ mücadelesine omuz veririz.

Bkp Gençlik, Tdp Gençlik, Ykp Gençlik, Ctp Gençlik, Baraka Kültür Merkezi, Devrimci Komünist Birlik, Pir Sultan Abdal

 

 

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply