BM’nin Kıbrıs’a Pazarladığı “Barış”, Akdeniz’in Diğer Kıyılarına Uzanmıyor

Birleşmiş Milletler çatısı altında Kıbrıs için barış tüccarlığına soyunan emperyalizm, Akdeniz’in diğer kıyılarında can almaya devam ediyor. Ülkelerini karıştıranlar yüzünden göçmen olan binlerce savaş mağduru, “kurtuluş” için şişme botlarla yaptığı yolculuk esnasında hayatını kaybetti.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), 24-27 Haziran tarihlerinde Avrupa’ya gitmek üzere şişme botlarla Akdeniz’i aşmaya çalışan savaş mağduru göçmenlerden 8864 kişinin kurtarıldığını, 21 Haziran’a kadar 84 bin göçmenin Avrupa’ya ulaştığını ve 2108 göçmenin ise Akdeniz sularında boğularak hayatını kaybettiğini açıkladı. Göçmenlerin Libya üzerinden Avrupa’ya ulaşmaya yönelik çabalarının 2016 ilkbaharında Türkiye-Yunanistan hattının kapanması üzerine başlamıştı.

Libya’da köle ticareti büyüyor

Göçmenlerin çoğu, Afrika ülkeleri, Suriye ve Irak’tan Libya’ya gelerek 300 kilometrelik mesafeyi şişme botlarla aşıp İtalya’ya ulaşmaya çalışıyor.

Göçmenleri Avrupa’ya ulaştırmak vaadiyle illegal mülteci kamplarında toplayıp, yük gemileriyle taşıyanlar, çok fazla sayıda göçmeni ayni yük gemisi ile taşıyarak gemilerin batmasına ve göçmenlerin hayatını kaybetmesine yol açıyor.

Akdeniz kıyılarına vuran cesetler, Birleşmiş Milletler’in bugünlerde Crans Montana’da Kıbrıs’a sözde barış getirmek niyetiyle sergilediği iki yüzlü siyaseti de gözler önüne seriyor.

“Batı bu ülkelerin tüm zenginliklerini alıp bitirdi, ama halkları için bir şey yapmadı” 

Libyalı Uzman el Havari ise Avrupa’daki sığınmacıların büyük kısmının yoksul Afrika ülkeleri ve Suriye kökenli olduğunu dile getirerek, “Avrupa ülkeleri, bu ülkelere yoksulluk ve krizin aşılmasında yardımcı olmalı. Zira bu ülkeler, eski Avrupa kolonileri. Batı bu ülkeleri kullandı, tüm zenginliklerini alıp bitirdi, ama halklarının hayatını iyileştirmek için hiçbir şey yapmadı” diyor.

Ortadoğu ve Afrika ülkelerinin kaynaklarını sömüren, daha sonra iç savaş ve terörle karıştıran batı emperyalizmi, ülkelerinden kaçmak zorunda kalan insanların batıya göçünü engellemesi karşılığında TC’ye 3 milyar euro vadedecek kadar alçalmıştı.

146 Paylaşımlar