BOĞAZIMIZA KADAR ÖZELLEŞTİRİLDİK!

ADL-ÖZEL

Girne Boğaz Piknik Alanı da sonunda özelleştirildi. Orman Dairesi tarafından ihaleye dahi çıkılmadan Asiye Dana isimli şahsa kiralanan Boğaz Piknik Alanı’na giriş 1 Mayış İşçi Bayramı ile birlikte ücretli olacak.

Karzaoğlu: “İhaleye çıkılması gereken yerleri rüyamda görmüyorum”

Haberal Kıbrıslı gazetesinde çıkan habere göre, Boğaz Piknik alanının üçte birlik bölümünü yıllık 2 bin dolara ihaleye bile çıkma gereği duymadan bir şahsa kiralanmasıyla ilgili Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu konuyla ilgili trajikomik bir açıklamaya imza atarak “Ben ihaleye çıkılması gereken yerleri rüyamda görmüyorum ki ertesi gün ihaleye çıkayım” dedi.

Açıklamalarına, daha önce LTB yetkililerinin Arabahmet Kültür Evi’nin özelleştirilmesiyle ilgili yaptığı açıklamalardan da alışık olduğumuz şekilde devam eden Karzaoğlu; Boğaz Piknik alanının özel bir şahısa kiralanmasının vatandaşa daha iyi ve kaliteli hizmet sunabilmek için olduğunu kaydetti. Bugüne kadar aslında yapılması hiç de zor olmayan temiz tuvalet, temiz masa ve çocukların güvenli bir şekilde oynayabileceği park alanı için çalışmalar yapılacağını belirten Karzaoğlu, bu çalışmaların yapılmaması durumunda hesap vermeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Karzaoğlu, müdürü olduğu Orman Dairesi’nin bizzat halkına hizmet vermek için varolan devletin bir kurumu olduğunu unutarak, “İyi bir hizmet istiyorsak, bedelini ödemeliyiz” dedi.

Artık Yeter!

Geçtiğimiz hükümet döneminde de özel bir şahsa kiralanan Boğaz Piknik Alanı halktan gelen tepkiler üzerine ve bakanlığa bağlı bir yerin ihaleye çıkılmaksızın kiralanmasının yasal olmaması sebebiyle iptal edilmişti. Bugün yine aynı şekilde ihaleye dahi çıkılmadan kamusal bir alanın özelleştirmesine tanık oluyoruz.Bulunduğu kurumun neyi, ne zaman ve nasıl yapması gerektiğini rüyasında göremeyeceğini söyleyen bir müdür tarafından, kamuya ait bir alanın özel bir şahsa verilmesi halk tarafından da tepkiyle karşılanıyor.

Son yıllarda bir çok kamu kuruluşunun özelleştirildiği ve yeni özelleştirmelerin de sırada beklediği bir dönemde, artık kamusal yaşam alanlarımızın da bir bir özel şahıs ve işletmelere devredilmesine tanık olmaktayız.

 

Baraka’nın konunun gündeme geldiği 2013 Haziran’ında yayınladığı bildiri için tıklayınız.

Haberal Kıbrıslı’nın haberi için tıklayınız

Be the first to comment

Leave a Reply