1 MAYIS’TA TAKSİM’DE, TAKSİME KARŞI ORTAK MÜCADELEYE!

Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Elen sendikalar, DEV-İŞ ve PEO önderliğinde 1 Mayıs’da Lefkoşa’da iki  ortak bir miting düzenlemek için çalışma başlattı.

Dünya Sendikalar Federasyonu (DSF) Üyesi Kıbrıslı Elen ve Kıbrıslı Türk sendikalar PEO, DEV-İŞ, KTAMS, KTÖS, KTOEÖS ve BES dün DEV-İŞ merkezinde bir araya geldi. Sendikalar adına Dev-İş Genel Başkanı Mehmet Seyis ve PEO Genel Sekreteri Pambis Kyritsis ortak bir açıklama yaptı.

Açıklamaya göre, sendikalar toplantısında, işçilerin uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ta ortak etkinlik, Kıbrıs sorunundaki yeni süreç, sürece nasıl katkı konulacağı ve adanın her iki yakasında çalışanlara dayatılan Neo-Liberal politikaların sonuçları değerlendirildi.

TAKSİM SAHASI’NDA ORTAK MİTİNG

Sendikaların 1 Mayıs 2014 mitinginin, geçmiş yıllardan farklı olarak Lefkoşa’da 2 ayrı miting yerine, DEV-İŞ ve PEO önderliğinde “Bir Tek Ortak Miting” gerçekleştirilebilmesi çalışmaları başlatma kararı aldığı belirtildi.

Açıkalamaya göre, PEO,DEV-İŞ, KTAMS,KTÖS, KTOEÖS ve BES’ten oluşan 1 Mayıs Komitesi’nin 1 Mayıs 2014 mitinginin Lefkoşa’da, ara bölgedeki Çetinkaya Sahası’nda (Taksim Sahası) yapılabilmesi için girişim başlatacak.

 

ELAM KINANDI

Öte yandan ortak açıklamada, Mehmet Ali Talat’ın da konuşmacı olarak katıldığı barışçı panele ELAM örgütünün yaptığı saldırı kınandı, eyleme katılanların cezalandırılması talep edildi.

Ortak açıklamada, her iki toplumun halkı sağduyuya davet edildi.

 

0 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply