Bolivya’da darbe yönetiminin devlet başkanı Jeanine Añez tutuklandı

TOPSHOT - Former interim Bolivia's President Jeannine Anez (C) is escorted by police members of the Special Force against Crime (FELCC) after being arrested in La Paz, on March 13, 2021. Bolivia's former interim president Jeanine Anez was arrested Saturday on terrorism and sedition charges over what the government claims was a coup attempt against her predecessor and political rival Evo Morales. / AFP / AIZAR RALDES

2019 darbesindeki rolü nedeniyle terörizm, isyana teşvik ve komplo ile suçlanana Jeanine Añez saklandığı yerde yakalanarak tutuklandı. Añez döneminde seçilmiş sol hükümet ve belediye başkanları hedef alınmış, polis ve askere cezasızlık vaat edilerek yerli halka yönelik katliamlar gerçekleştirilmişti.

Bolivya’da Evo Morales liderliğindeki Sosyalizme Doğru Hareket (MAS) iktidarını hedef alan 2019 darbesinin geçici başkanı Jeanine Añez, cuma gecesi tutuklandı. Aynı günün sabah saatlerinde mahkeme, Añez hakkında tutuklama kararı çıkarmıştı.

Hakkında getirilen suçlamaların ardından ortadan kaybolan Añez, ülkeden kaçmaya hazırlanırken saklandığı yerde bir operasyon sonucu yakalandı.

Añez, 2019-2020 yıllarında ülkenin başında bulunduğu dönemde sistematik insan hakları ihlallerine imza atmak ve yerli halka yönelik etnik temizlik eylemlerine yol vermekle suçlanıyor. Darbeci başkan, Senkata ve Sacaba katliamlarında polisin ve askerin şiddet eylemlerinden dolayı ceza almayacağına dair yasal güvence vermişti.

Hakkındaki tutuklama kararını Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “politik eziyet” olarak tanımlayan Añez’e yanıt veren Senato Başkanı Andronico Rodriguez, 2019 darbesinde onlarca insanın yaşamını yitirdiğini ve ülkenin toplumsal-ekonomik gelişiminin sekteye uğradığını hatırlatarak, darbeci liderin maruz kaldığı durum için “Bu, eziyet değil adalet” dedi.

Başsavcılık darbe yönetiminden iki bakanın Cumartesi sabahı tutuklandığını ve yine başkaları hakkında da tutuklama kararı olduğunu açıkladı.


Sendika.Org