Dolandırıcılık nedeniyle YSK tarafından adaylığı düşürülen YDP’li, mütevelli heyetine atandı

Ses Kıbrıs’ın haberine göre; Yeniden Doğuş Partisi’nin yönetiminde olan Mütevelli Heyeti’nin Başkanı Avukat Enver Öztürk olacak. Gökhan Saraç ve Okan Erdemsiz de üye olarak görev yapacak.

Lefke Avrupa Üniversitesi Mütevelli Heyeti’ne atanan isimlerden YDP’li Okan Erdemsiz, 7 Ocak 2018 tarihindeki seçime YDP Girne Milletvekili adayı olarak katılmak istemiş; ancak dolandırıcılık suçunun sabit olması nedeniyle Yüksek Seçim Kurulu tarafından onay verilmemişti.

YSK’nın ilgili kararında, “Yapılan itirazları değerlendiren Yüksek Seçim Kurulu, Erdemsiz’in Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın 9. Maddesinin (2). Fıkrasının (Ç)bendi altında Milletvekilliği Erken Genel Seçimi’nde seçilebilme niteliğini haiz olmadığına, sahtekarlık suçunun Fasıl 154 Ceza Yasası’nın 331. maddesinde yer alan tanımlamasında, suç unsurları arasında dolandırmak niyetinin bulunması nedeni ile, söz konusu kişinin mahkum edildiği sahtekarlık suçlarının dolandırıcılık başlığı altında değerlendirilmesi gerektiğine; netice itibarı ile Okan Erdemsiz’in 5/76 sayılı Yasa’nın 53(1) maddesi altında aday olmayacağına, Girne İlçe Seçim Kurulu’nun adı geçen kişinin adaylığında aykırılık bulunması nedeni ile adaylığının düşürülmesi kararına yapılan her iki itirazın da reddedilmesine oy birliği ile karar verdi.” denilmişti.

57 Paylaşımlar