Bozdurup Bozdurup Harcamaya Devam: Asgari Ücret’e İtiraz Reddedildi

Asgari Ücret Tespit Komisyonu asgari ücrete yapılan itirazları değerlendirdi. 5 ret oyu ile asgari ücret 1.834 TL’de kaldı

“Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun 21 Haziran 2016 tarihli toplantısında oy çokluğuyla kabul edilen, 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren geçerli olan aylık 1,834 TL Asgari Ücret Tavsiye Kararı’na, Türk-Sen (Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları) Federasyonu ve KKTC Hür-İş (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hür İşçi Sendikaları) Federasyonu itiraz etmişti.

Devlet ve işverenden 9 kabul oyu

Asgari Ücret Saptama Komisyonu, 19 Temmuz 2016 tarihinde (dün) söz konusu itirazları görüşmek üzere toplanmıştır.

5 Devlet, 4 İşveren ve 5 İşçi tarafı temsilcisinin katılımı ile toplanan Komisyon, yapılan itirazların görüşülüp tartışılmasından sonra; 21 Haziran 2016 tarihinde, 1 Temmuz 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere saptanan;

Saatlik : 10.58 TL

Günlük : 84.65 TL

Haftalık : 423.23 TL

Aylık : 1,834 TL

Asgari Ücret Tavsiye Kararı’nı yeniden oylamaya sunmuş ve işçi tarafı temsilcilerinin 5 ret oyuna karşılık devlet tarafının temsilcileri ile işveren tarafının temsilcilerinin 9 kabul oyu ile oy çokluğuyla kabul edilmiştir.

Çözüm ne?

Bağımsızlık Yolu olarak, 22 Haziran tarihinde yaptığımız basın açıklamasında; “ Emekçilerin haklarını alabilmelerinin yegane koşulunun örgütlü mücadele olduğunu vurguluyoruz. Mutlu bir yaşam egemenlerin 104 TL`lik insafından değil çalışanların mücadelesinden geçer. Masada emekçilerin elini güçlendirecek olan birlik ve örgütlülüktür.” demiştik.

İlgili haberler:

Bozdur bozdur harca: Asgari ücrete 104 TL’lik artış!

Bağımsızlık Yolu: Asgari Ücreti Artırmak İçin Örgütlülüğü Artırmalıyız

 

 

0 Paylaşımlar