Britanya’da 100 Civarında Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Elen Hayatını Kaybetti

Britanya’da Koronavirüse bağlı gelişen semptomlar nedeniyle 100 civarında Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Elen hayatını kaybetti.

Britanya’da Koronavirüs salgının başladığı günden bu yana yaklaşık 100 Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Elen hayatını kaybetti. Britanya Kıbrıs Federasyonu Başkanı Christos Karaolis, Cyprus Mail’e yaptığı açıklamada, ölümlerin yaklaşık yüzde 70’inin Kıbrıslı Elenler, yüzde 30’unun da Kıbrıslı Türkler olduğunu kaydetti.

Karaolis yaptığı açıklamada, ölümlerin sayısının gerçekten yüksek olduğunu belirterek, bunu bir “trajedi” olarak niteledi.

Karaolis, Britanya’daki salgının merkezinin Londra olduğunu da belirterek, “Britanya’daki salgının merkez üssü Kıbrıslıların çoğunun yaşadığı Londra olduğu göz önüne alındığında, bu rakamları beklediğimizi de akılda tutmak zorundayız” dedi.

Karaolis, örgütünün Birleşik Krallık’taki savunmasız insanlara, özellikle de yaşlılara destek sağlamak ve evlerine yiyecek ve ilaç teslim etmek için yerel yetkililerle birlikte çalışan 40 gönüllüyü bir araya getirdiğini de ifade ederek, “ihtiyacı olan Kıbrıslılara yardım etmeye hazırız. Salı akşamı yeni girişimleri tartışacağız ve uygulamaya yönelik önlemleri destekleyeceğiz” dedi.