BRÜKSEL’DE BU KEZ SOKAKLAR KONUŞTU;ONBİNLER MEYDANLARDA…

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu’nun (CES) Avrupa’daki kemer sıkma politikalarını protesto etmek amacıyla yaptığı çağrısına uyan onbinlerce kişi Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya geldi.

Başta Fransa, Polonya ve Almanya olmak üzere Avrupa’nın her yanından onbinlerce kişi Brüksel’e aktı.  Avrupa hükümetlerinin kemer sıkma politikalarını protesto etmek amacıyla Brüksel merkezinden Avrupa semtine kadar yapılan yürüyüş ardından, polisle çatışmalar yaşandı.

Polis eylemcileri, Avrupa Komisyonu binalarından uzak tutmak için tazyikli su ve gaz bombaları kullandı.

Eylemciler daha sosyal bir Avrupa talep ederken, “Kemer sıkma tedbirleri = kalıcı yoksulluk” şeklindeki bir pankart dikkat çekti.

bruksel_eylem

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreteri Bernadette Segol, “Bizim mesajımız basit ama bu Avrupalı yetkililerin duymak istemediği bir mesajdır.  Bizim mesajımız, onların mali krize karşı geliştirdiği politikaların yetersiz olduğu ve gerçekte sosyal ve ekonomik krizi ağırlaştırdığıdır.  Bizim mesajımız, kemer sıkma politikasının işlemediğidir” dedi.

Konfederasyonun sözcüsü Emunuela Bonacina, bu eylemin amacının Avrupa’ya kemer sıkmanın olmadığı, kalıcı kalkınma ve nitelikli iş için güçlü yatırımların olduğu yeni bir yol sunmak olduğunu söyledi.  Bonacino, 25 Mayıs’taki Avrupa parlamentosu seçimlerinde AB’nin yönetilme biçiminde değişiklik yapacak adaylara oy verilmesi çağrısında bulundu.

Sendikalara göre bugün Avrupa genelinde 26 milyonu aşkın kişi işsiz durumda. Sadece 2008 yılından bu yana 10 milyon kişi daha işsiz kaldı. 28 AB ülkesinin 18’inde reel ücretler çöktü. Gençler açısından durum daha kötü Avrupalı 7,5 milyon genç çalışmıyor, eğitimi sürdüremiyor veya iş eğitimi görmüyor.

anf

0 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply