BTHK, Yasal Olmayan Erişim Engeli Kararını Kaldırdı

Mahkeme kararı olmadan erişim engeli yasağı konması ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğü için ciddi bir tehdit. Hâlâ insan haklarını korumak için bu yasayı çıkardık diye savunan pişkin vekiller çıkmaz umarım.

Dün akşam saatlerinde Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu’nun, internet servis sağlayıcılarına gönderdiği Ada Basını ve Gündem Kıbrıs’ın erişiminin kapatılması kararı kaldırıldı.

Sayfalarında künye olmadığı gerekçe gösterilerek bugün akşam saatlerinde erişimi durdurulan Ada Basını ve Gündem Kıbrıs’la ilgili alınan karar kaldırıldı. Karar internet servis sağlayıcılarına iletildi.

Bilişim Suçları Yasası dayanak gösterilerek yapılan erişim engelleme fiilinin ise yasa dışı olduğu yönünde bir çok hukukçu hemfikir.

Nazlı: 18 Aylık Süre Öngörülüyor

Bağımsızlık Yolu Parti Meclisi Üyesi ve Bağımsızlık Yolu Lefkoşa Bölge Örgütlenme Sorumlusu Cansu N. Nazlı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Künye zorunluluğundan dolayı mahkeme kararı olmadan ilgili internet haber sitelerine erişim engeli konulduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Bilişim Suçları Yasası’nda internet haber sitelerine, bu yasanın verdiği yükümlülükleri yerine getirebilmesi için geçici maddelerde 18 aylık süre öngörülüyor. Bu süre dolmadan BTHK’nın erişim engeli koymasının sadece yasaya göre hatalı bir karar olduğunu düşünmem, aynı zamanda erişim engeli gibi basın özgürlüğünü mahkeme kararı olmadan sınırlandıran yasa kurallarının kendisinin de bir hata olduğunu düşünüyorum. İlk günden beri söylüyoruz, mahkeme kararı olmadan erişim engeli yasağı konması ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğü için ciddi bir tehdit. Hâlâ insan haklarını korumak için bu yasayı çıkardık diye savunan pişkin vekiller çıkmaz umarım.” ifadelerine yer verdi.

75 Paylaşımlar