“Bugüne Kadar Neredeydiniz?” – Onur Bütüner

arabahmet-kulturevi-icin-kitle-toplantisi-2014-02-05_mGeçtiğimiz Perşembe günü Arabahmet Kültürevi’nin Belediye tarafından GAÜ’ye verilerek özelleştirme süreci ile ilgili duyarlı vatandaşlar, örgütler ve sanatçılar  ile toplandık. Toplantıda ki amaç nasıl bir şey yapılabilir de Arabahmet Kültürevi Lefkoşa belediyesinin elinde kalmaya devam edilebilirdi.
Toplantı yapıldı, gayet güzel fikirlerde geldi. Tam fikirler olgunlaşıp somut bir hal aldığı sırada, Lefkoşa Belediye Başkanı Kadri Fellahoğlu da toplantıya katıldı. İlk başta sessizce toplantıyı dinleyen Sn. Fellahoğlu, oradaki örgütlerin özelleştirme karşıtı kararlı tavrından mı olacakdır nedir bilinmez birden can sıkıntısıyla “bugüne kadar neredeydiniz?” sorusunu yöneltti bizlere.
Tabii bu soru ilginç bulunabilir; bugüne kadar ki Arabahmet Kültürevi sürecini takip eden kişiler tarafından.
Çünkü Arabahmet ile ilgili ilk defa bir şey yapılmıyordu. Belki de Sn. Fellahoğlu’nun bu ilk adımıydı Arabahmet ile ilgili. Ancak bizler, eski Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğulları döneminde de konu ile ilgili sesimizi çıkarmıştık. Yani o zamandan beri biz oradaydık.
***
Bugüne kadar nerede miydik?
Uzun yıllardır Arabahmet Kültürevindeyiz. Diğer amatör tiyatroların olduğu gibi bizlerinde oyunlarımızı sahneleyebildiğimiz tek yer. Her sene oyunlarımıza ortalama 1000 kişilik bir seyirci grubunun izlediği ve bizlerle birlikte Arabahmet’in havasını soluyan, yerini öğrenen 1000 kişi.
***
Bugüne kadar nerede miydik?
Arabahmet Kültürevi’nde. Duvarındaki boyada, zor açılan kapısında, cilası eskimiş sahne parkesinde, her sene onardığımız musluklarında, ışıklarında, koltuklarındaydık. Biz oradaydık.
En azından her oyun zamanı broşürlerimizde bahsettik sorunlarından ve önceki belediye başkanı döneminde de şimdi de yüzlerce kez söyledik. Belediyenin Arabahmet Kültürevi ile ilgili yapacağı herhangi bir işte biz yardıma hazırız. Yeter ki Arabahmet Kültürevi belediyenin elinde kalmaya devam etsin biz ne gerekiyorsa yapmaya hazırız.
O değil de biz bunları yaparken ve söylerken,
Asıl sen nerdeydin Sn. Fellahoğlu?
Arabahmet Kültürevi’nin belediye de kalması için uğraştın, yardım istedin de etmedik mi?
Bizim çağrılarımıza cevap verdin de biz seni dinlemedik mi?
Tam aksine biz varlığımızı gösterdikçe, bu konuda elimizden geleni yapmaya hazırız dedikçe, özelleştirme süreci daha da gizli yapıldı. Bütün kararlar alındıktan sonra Sn. Fellahoğlu toplantılarımıza katılıp bizleri “dinledi”.
Diyaloğa açık görüntüsü ilk anda bakılınca çok şirin ve samimi gözüküyor olabilir. Ancak bunlar sadece görüntü. Çünkü Örgütler ve sanatçılardan gelen her görüşe, Fellahoğlu’ndan yanıt net: “Artık geri dönüş yok! Ne yaparsanız yapın ben burayı GAÜ’ye verecem”
Evet belki de dediği gibi Fellahoğlu ne yaparsak yapalım Arabahmet Kültürevi’ni tepkilere rağmen GAÜ’ye verecek. Ancak şunu da bilmelik ki Arabahmet Kültürevi’nin sermayeye gidişi, Kadri Fellahoğlu’nu da götürecek!
Artık taraflar daha net. Bir yanda Arabahmet’in satılmasına karşı olan sanatçılar ve örgütler diğer yanda ise sermaye. Artık Lefkoşa Belediye başkanı da tarafını belli etti. Sermayeyi seçti. Kimilerine göre iyi işler yapılmaya çalışan biri olarak görülebilir hala.
Şair Bertolt Brecht’in bir şiirinde sorduğu gibi bende soruyorum:
“Anladık iyisin,
Ama neye yarıyor iyiliğin?”
Onur Bütüner
Baraka Kültür Merkezi Aktivisti

 

82 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply