ÇALIŞMA BAKANINA CEVAP: ÖZELDE SENDİKALAŞMANIN ÖNÜNÜ AÇ!

ADL (ÖZEL)

4-8 Mayıs tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle gündeme gelen İş Sağlığı ve İş Güvenliği haftası bir sempozyum ile başladı. Sempozyuma “özelde sendikalaşma” gündemi damgasını vurdu.
Sempozyumun açılışını Çalışma Dairesi müdürü İsmail Bayhanlı yaparken, ilk konuşmayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar gerçekleştirdi. Aziz Gürpınar, ölümlü iş kazalarında AB ortalamasının 100 bin işçide 2.5 olduğunu ancak ülkemizde bu oranın 6.5 civarında olduğunuaktardı. Sorunun çözümü için eğitim, kültür ve yasal düzenleme gibi genel geçer çözümler öneren bakan; örgütlenme ve sendikalaşmadan hiç bahsetmedi. Denetim noktasındaki eksikliklerin personel yetersiz kipinden olduğunu söyleyen Bakan’a cevap, HÜR-İŞ Federasyonu Başkan Yakup Latifoğlu’ndan geldi.

LATİFOĞLU: ÖZEL SEKTÖRDE ÖRGÜTLENMEMİZİN ÖNÜ AÇILSIN
Latifoğlu tüm konuşması sırasında, güzel sözlerle düzenlenen bu gibi etkinliklerin göstermelik kaldığını, sorunun gerçekten çözülmek istenmediğini vurguladı. Ölenin, yaralananın, sakat kalanın işçiler olduğunu. Hatırlatan Latifoğlu, “hiçbir mazeret insan hayatını riske atmak için geçerli kabul edilemez” dedi.
“Sayın bakan denetim için yeterli personelimiz yok diyor, biz sendikalar denetim yapmaya hazırız yeter ki özel sektörde örgütlenmemizin önü açılsın” diyerek sözlerine devam eden Latifoğlu, sendikalaşmanın önemine vurgu yaptı. Sempozyum bugün öğlen saat 13:00’a kadar sürecek. Sonrasında ise hafta boyunca etkinlikler devam edecek.

78 Paylaşımlar