Çalışma Bakanlığı, Önümüzdeki 3 Gün Dışarıda Çalışmayı Yasakladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 12, 13 ve 14 Temmuz tarihlerinde 12:00-16:00 saatleri arasında dışarıda çalışmayı yasakladı.

Bakan Saner’in geçtiğimiz hafta yaptığı “hava sıcaklığı Temmuz ve Ağustos’ta kabul edilebilir seviyede” şeklindeki “talihsiz” açıklamasından geri adım atması olumlu karşılandı.

Geçtiğimiz Yıl da Yasaklanmıştı Ama…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı geçtiğimiz yıl da sıcaklar dolayısıyla dışarıda çalışmayı yasaklamış, fakat birçok patronun karara uymaması ile yasak büyük oranda pratiğe geçememişti.

Ülkemizde özel sektör çalışanlarının sendikasız çalıştırılmasını yasaklayacak yasa bu yıl da Meclis’te görüşülmeden bekletildiğinden ötürü, emekçilerin kavurucu sıcakta çalışmayı reddedebileceği koşullar yine oluşmamış durumda.

Hal böyleyken, Bakanlığın karara uymayan iş yerlerinin ihbar edilmesi için duyurduğu ALO 102 İhbar Hattı’nın susmayacağı,  sosyal medya’nın ihbar paylaşımları ile dolacağı öngörülüyor..

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle;

“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Meteoroloji Dairesi’nin yapmış olduğu son meteorolojik değerlendirmeler ve Sağlık Bakanlığı’nın tavsiyesi ışığında; çok sayıda sektör temsilcisi örgütün hassasiyetini de dikkate alarak; ülkemizde hava sıcaklığının 12,13 ve 14 Temmuz tarihleri arasında mevsim normalleri üzerinde seyretmesi beklendiğinden; dışarıda çalışan işçilerin sağlığının korunabilmesi amacıyla, 22/1992 Sayılı İş Yasası’nın 36’ncı Maddesi’nin verdiği yetkiye dayanarak, 12.00-16.00 saatleri arasında dışarıda, açıkta (güneş altında) çalışma yapılmasını yasaklamıştır.

Çalışanlarımız ve vatandaşlarımız 12,13 ve 14 Temmuz tarihlerini kapsayan, 12.00-16.00 saatleri arasındaki uygulamaya aykırı çalışma tespit etmesi halinde; Bakanlığımıza bağlı ALO 102 İhbar Hattı’na ulaşabilecektir.

Tüm işverenlerimizin ve çalışanlarımızın Bakanlığımızın aldığı bu karara duyarlılık göstermesi önemle rica olunur.”

253 Paylaşımlar