Çalışma Bakanlığı Şov Yapmaktan Siyaset Üretemiyor: İşçi, Muhasip ve İşverenlerin Soruları Hala Yanıtsız!

İşçi, Muhasip ve İşverenlerin Soruları Hala Yanıtsız

16 Mart tarihinden beridir devam eden ve elzem olarak belirlenen hizmetler haricindeki özel sektörü de kapsayan idari izin ve Bakanlar Kurulu tarafından açıklanan 1500 TL maaş katkısı konusunda belirsizlikler devam ediyor.

İşçiler Maaşlarını Ne Zaman, Ne Kadar Alacak?

İşçiler mart maaşlarının ne zaman, ne kadar ve kimin tarafından ödeneceğini öğrenmeye çalışıyor. Patronlar maaşlar ve yatırımlar konusunda minimum yasal yükümlülüklerinin ne olduklarını bilmek istiyor ve muhasipler de tüm bu işlemleri Sigorta, İhtiyat Sandığı ve Çalışma Dairesi ile düzenlerken gerekli son tarihler ve evraklara dair bilgi almaya çalışıyor.

Bakanlar Kurulu kararıyla işyerlerini kapatan patronlar, işe gidemeyen işçiler ve gerekli evrakları düzenlemek durumunda olan muhasipler; ortaya çıkan belirsizlik karşısında çözüm üretmeyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan kaosa son verecek sağlıklı bir açıklama beklerken, Bakan şov yapmakla meşgul!

Fotoğrafın Üzerinden 24 Saat Geçti ama Açıklama Yok!

Muhasipler, işçiler ve patronlardan yüzlerce soru birikmişken, yanıt üretmesi gereken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı dün (28 Mart) öğle vakitlerinde yayınladığı bir fotoğrafla “siyaset yok, politika yok. Bizler birlikte çalışıyoruz” mesajı verdi. Fotoğrafın üzerinden 24 saatten fazla zaman geçmiş olmasına rağmen ise, hala soruların cevaplarına ilişkin hiçbir açıklama yapılmış değil. 

Sosyal Sigortalar ve İhtiyat Sandığından Kimse Yok!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yayınladığı fotoğraftaki katılımcılara bakıldığında ise fotoğrafta Sosyal Sigortalar Dairesi ve İhtiyat Sandığı’ndan hiçbir yetkilinin bulunmayışı dikkat çekiyor. Sorulan soruların yarısından fazlası bu kurumlarla ilgiliyken, eski çalışma bakanı Zeki Çeler ile yapılan toplantıdan nasıl bir çözüm veya yanıt üretileceği ise merak konusu…

Birikmiş durumdaki sorular ise kabaca şöyle:

1- Mart maaşları nasıl hesaplanacak? Çalışılmayan günlere ilişkin maaşlar ne kadar ödenecek?

2- Mart ayı için yatırımlar kaç gün üzerinden yapılacak?

3- Mart ayı öncesinde patronun eksik prim yatırımı yaptığı işçiler için 1500 TL’lik katkı ödenecek mi?

4- Mart ayı içerisinde iş değiştirmiş ve henüz sigorta kaydını tamamlamamış işçiler için 1500 TL katkı ödenecek mi?

5- Katkılar için hangi kuruma, kim tarafından başvuru yapılacak? Katkı işçiye mi yoksa patrona mı ödenecek? Nasıl ödenecek? Ne zaman ödenecek?

6- Nisan ayı için bordro düzenlenecek mi?

7- Katkı ödenmiş olan işçiler için, patronun ek olarak maaş ödeme ve yatırım yapma yükümlülüğü var mı?

8- Ödeneksiz izin düzenlemesi kktc vatandaşları ve yabancı uyruklu çalışanlar için farklı mı? Nasıl olacak?

9 – Ödeneksiz izinde görünen işçiler için 1500 TL katkı yapılacak mı?

10- Önceden çeşitli şekillerde teşvik alan (sigorta, kadın işçi vb) kişilerin teşvikleri devam edecek mi? 

68 Paylaşımlar