ÇARŞI KARIŞTI ARKADAŞ! – İsmail Özuçar

cars_Özellikle sosyal medyadan, Taksim Gezi Parkı Direnişi’nde taraftar gruplarının ne kadar büyük rol oynadığını biliyoruz.

Ve yeni lig sezonu açıldığında herkes taraftarların tribünden neler yapacağını, ana akım medyanın bunu göstermemek için nasıl soğuk terler dökeceğini merak ediyordu.

Mutlaka yeni gösterilere, eylemlere, direnişlere ev sahipliği yapacaktı İstanbul United’ın (Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş) taraftarları.

Özellikle de Beşiktaş’ın en büyük kitleye sahip Çarşı grubu en aktiflerden biriydi Gezi Direnişi’nde.

Peki tüm bu takımların taraftarları aynı mı, hayır değil. Örneğin Galatasaray’ın “Tek Yumruk”, Fenerbahçe’nin ise “Fenerbahche” isimli taraftar gruplarıydı direnişte aktif olan.

Beşiktaş’ın ise Çarşıydı. Beşiktaş’ta birde az sayıda anti Çarşıcılar var; 1453 isimli.

Örneğin Galatasaray’da da Ultra Aslan var sağcı taraftar grubu olarak.

Akşamki Beşiktaş – Galatasaray maçını izlemeyen varsa da duymayan kalmamıştır yaşanan onca olaydan sonra.

Maç, 19.00’da başlıyordu ama maç başlamadan daha stadın dışında başlamıştı “Her yer Taksim, her yer direniş!” sloganları Çarşı’nın sesinden.

Gezi Parkı Direnişi’nden bu yana sürekli artan polis faşizmi burada da çıkmıştı ortaya. Keyfi hem de.

Daha maçtan hemen önce polis yine biber gazını basmıştı yine halkın üzerine. Şiddetini kocaman bir bulut gibi gölge etmişti “Her yer Taksim her yer direniş” diyenlere.

Bitmedi sloganlar maç başlayınca da… Maçın tam 34. dakikasında bu kez stadın içinden yükseldi sesler Taksim Gezi için…

Bir an duyduk sesleri maçı izlerken ama aniden uyandı Lig TV ve kıstı taraftarların, direnişçilerin sesini…

Maçın bitmesine tam 2 dakika kala ise olanlar oldu. Önceleri taraftarlar kendi aralarında tartışmaya başladılar. Anlam veremedik önce. Sonra birden o malum pozisyonda bir sürü taraftar sahaya indiler.

Önceleri; sesi kısılan, dışarıda biber gazı yiyen Çarşı grubu sandık ve dedik ki “dışarıdaki polis şiddetinin hesabını sormaya gidiyorlar”.

Sonra bir baktık dert polis değil, biber gazı da değil, Taksim için değil… Bıraktılar her şeyi futbolculara, hakeme doğru koşuyorlar. Onları dövmeye.

Tüm dert provakasyonmuş meğer… Saha dışında olan olayları fırsat bilerek, atılan sloganları fırsat bilerek, anti Çarşı olarak kurulan bu 1453 isimli sağcı taraftar grubuymuş sahaya atlayan…

Çarşıyı kötü göstermek ve kötü bir izlenim bırakmak için yapmışlar.

Ama bunu ancak Çarşı grubu sosyal medyadan tweet atınca anlayabildi Çarşı grubuna sempatisi olanlar.

Yani provakasyonları başarılı oldu bu hükümet yanlısı taraftar gruplarının. Direniş yeşil sahaların içinde dışında süreceğe benziyor.

Egemenler boş durmuyor. Futbola da, hayatın geneline de seyirci kalmayalım!

 

İsmail Özuçar

Baraka Kültür Merkezi Aktivisti

43 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply