CAS Emekçileri Meclis Önünde Eylem Yaptı

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu’na (DEV-İŞ) bağlı Emek-İş’te örgütlü CAS emekçileri meclis önünde eylem düzenledi

Ercan Havalimanı’ndaki yer hizmetlerini veren Cyprus Airport Services (CAS) şirketinde sendikalaştıkları gerekçesiyle yapılan ve toplamda 32’ye ulaşan işçi kıyımlarının devam etmesine karşı DEV-İŞ’e bağlı EMEK-İŞ ve CAS emekçileri meclis önünde eylem yaptı.

Örgütlerden CAS Emekçilerine Destek

Meclis önünde saat 11.00’de başlayan ve Bağımsızlık Yolu’nun da destek verdiği eyleme bazı sendika, siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri de destek verdi.

Felek: Sorumlular Yargı Önünde Hesap Vermeli
DEV-İŞ Başkanı Hasan Felek eylemde yaptığı konuşmada, son 1 ay içerisinde 32 CAS çalışanının gayrı yasal ve İş Yasasıyla, Anayasaya da aykırı bir şekilde işten durdurulduğunu ve bunun sorumlularının yargı önünde hesap vermesi gerektiğini söyledi.
Felek, toplu sözleşme ve sendikalaşma hakkı kazanılana kadar mücadelenin süreceğini, teslimiyet olmayacağını, çalışanların satın alınamayacağını ve emeğe saygısı olmayanlara bu saygının öğretileceğini vurguladı.

Aşam: Sendikalaşmaya Tahammülsüzlük
“Tüm tehdit baskı ve işten atmalara rağmen” çalışanların sokakta olduğuna işaret eden Aşam, gökten taş da yağsa mücadeleden vazgeçmeyeceklerini, sorunun emekçileri köle olarak görmek, sendikalaşmaya tahammülsüzlük olduğunu söyledi ve diğer sendikaları da CAS çalışanlarına desteğe çağırdı. ş Yasasında bulunan hakları uygulatmayan yöneticilerin CAS özelinde gösterdiği direncin korku kaynaklı olduğunu iddia eden Aşam, hükümet yetkililerinin 10 gündür soğukta oturma eylemi yapan çalışanların yanına uğramadığını, fakat çalışanların sonuna kadar direneceğini ifade etti.

Gökçebel: Hükümet İşadamının Sözcülüğünü Yapıyor
Sendikalar adına konuşma yapan KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel, örgütlendi diye tüm hakları elinden alınarak sokağa itilen ülkenin geleceği genç insanlarına bu tür bir muameleyi reva görenleri kamuoyu vicdanına hapsettiklerini söyledi. Gökçebel, “Çalışanların onurlarını satın alamazsınız, buraya hapsedemezsiniz, köleleştiremezsiniz” diyerek, hükümetin 3 büyük işadamının sözcülüğünü yaptığını, vergi afları çıkardığını, yasaları ve Anayasayı tanımadığını belirtti.

CAS’taki Süreç Skeçle Anlatıldı
Konuşmaların ardından, CAS’ta yaşanan süreci konu alan skeç, CAS çalışanları tarafından sahnelendi.

Hükümet-Sermaye Ortaklığı
Hükümetin, özel sektörde sendikasız çalıştırılmayı yasaklayacak yasa tasarısı mecliste dururken, bu yasayı geçirmek yerine, baskı ve tehditlerle işçileri sendikasızlaştırmaya çalışması, sermaye ile sıkı bir ortaklık kurduğunu kanıtlar nitelikte.