Sermayeyi Vergi İndirim ve Afları İle Besleyenler, Halkın Yararına Olan Toplu Ulaşım İçin Kıllarını Kıpırdatmadılar”

Bağımsızlık Yolu, zaman içinde azalan toplu ulaşım imkanları ve artan özel araç kullanımıyla birlikte yolların yetersizleşmeye başladığına dikkat çekerek, bunun çözümünün hep dışardan gelecek desteklerde aranmasını eleştirdi. Açıklamada, “istisnasız tüm yönetimler sermayenin elinde olan motorlu araç piyasasını vergi indirimleri, borç afları gibi girişimlerle desteklerken halkın yararına olan toplu ulaşımın yaygınlaşmasına dair deyim yerindeyse kıllarını kıpırdatmadılar” denildi

Bağımsızlık Yolu’ndan yapılan açıklama şöyle;

Sermayeyi Vergi İndirimleri, Borç Afları Gibi Girişimlerle Destekleyenler, Halkın Yararına Olan Toplu Taşıma İçin Kıllarını Kıpırdatmadı

“1974’ten bugüne kadar geçen sürede ister adına otonom Türk yönetimi, ister Kıbrıs Türk federe devleti isterse de kktc densin, Kıbrıslı Türk egemenler (ya da diğer adıyla işbirlikçiler) trafikle ilgili ciddi hiçbir proje üretmediler. Zaman içinde azalan toplu ulaşım imkanları ve artan özel araç kullanımıyla birlikte var olan yollar yetersizleşmeye başladı ancak bunun da çözümü hep dışardan gelecek desteklerde arandı. Üstelik istisnasız tüm yönetimler sermayenin elinde olan motorlu araç piyasasını vergi indirimleri, borç afları gibi girişimlerle desteklerken halkın yararına olan toplu ulaşımın yaygınlaşmasına dair deyim yerindeyse kıllarını kıpırdatmadılar.

Plaka düzenlemesiyle ilgili akla uygun tek açıklama yine hükümete yakın birilerinin zengin edileceği yönünde

Bu yönetimlerin son halkası olan UBP-DP hükümetinin sermayenin yanında, halkın karşısında olan konumlanmalarının son örneğini ise plaka düzenlemeleri oluşturuyor. Hatırlanacağı gibi aynı hükümet hiçbir mantıklı ve bilimsel açıklama olmadan kiralık araçlardaki plaka sistemini de değiştirmişti. Bu mantıksızlığın devamı olacak şekilde Haziran 2017’de yürürlüğe girecek olan yeni düzenlemeyle araçların ön ve arka plakaları beyaz olacak. Akla uygun tek açıklama yine hükümete yakın birilerinin zengin edileceği yönünde.

Sanki en önemli sorun plakalarmış gibi davranmanız halkımıza duyarsız ve düşman oluşunuzu gösteriyor

Yönettiğini iddia edenleri uyarıyoruz; çok değil birkaç hafta önce halkın patlayan öfkesini birebir gördünüz ve yaşadınız. Halen daha yolların düzenlenmesine, trafikteki diğer risk faktörlerinin belirlenmesine dair hiçbir girişimde bulunmamışken sanki en önemli sorun plakalarmış gibi davranmanız tek birşeyi göstermektedir: Halkınıza duyarsız ve düşman oluşunuzu. Ancak trafikte kaybettiklerimiz kardeşlerimiz, annelerimiz, babalarımız, arkadaşlarımız, dostlarımız, akrabalarımızdır ve neredeyse bu acıyı yaşamayan tek ev kalmamıştır. Halkımız bu duyarsızlığınızın ve pişkinliğinizin hesabını elbet sizden soracaktır.”