Elcil: Saldırıların Dışarıdan Gelmesi Anlamlı

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), 2017 yılı için hazırlanan ajandanın temel amacının; ülkeye uygun bilgiler içeren, öğretmenin kullanabileceği, ülkenin gerçek tarihi ve tarihi kimliklerini hatırlatan bir çalışma ortaya koymak olduğunu ifade etti

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, üyelere yönelik olarak basılmış bir ajandaya dışarıdan tepki gelmesinin “çok anlamlı” olduğunu söyledi.

KTÖS’te bugün, yarattığı tartışmalarla son günlerde gündeme oturan  2017 ajandası hakkında basın toplantısı düzenlendi.

“Toplumun Değişik Kesimlerinden Destek Alıyoruz”

Genel Sekreter Elcil, basın toplantısının başında, toplantıya katılarak kendilerine destek veren Bağımsızlık Yolu, Boran Kültür Merkezi, Çağ Sen, Devrimci Komünist Birlik ve YKP’ye teşekkür etti.

Elcil, “KTÖS yalnız değil, ajanda konusu gündeme geldiğinden beri toplumun değişik kesimlerinden destek alıyoruz” dedi.

Üyelerine yönelik 2 bin adet 2017 ajandası bastırdıklarını belirten Elcil, “Üyelerimizden tepki geldiği zaman bunu anlamak mümkün, ancak bu saldırıların dışarıdan gelmesi çok anlamlıdır” şeklinde konuştu.

“Tepkiler Irkçılıktan Beslenen Kesimlerden”

Elcil tepkilerin, “Art niyetli, barışa ve çözüme karşı olan, mevcut statükodan beslenen, ırkçılığı bir geçim yolu olarak gören, halkın kanı ve gözyaşı üzerinden beslenen çevrelerden” geldiğini iddia etti.

“Tarihi Gerçekleri Çarptırarak Siyaset Yaptığını Sanan Çevrelerin Sendikaya Saldırması Anlamlı”

Ardından KTÖS Eğitim Sekreteri Burak Maviş basın açıklamasını okudu.
“Kıbrıs Türk toplumunun varoluş mücadelesi ile Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın bu mücadeledeki yerini bilmeyenlerin, tarihi gerçekleri çarptırarak siyaset yaptığını sanan çevrelerin üyelerimize yönelik hazırladığımız 2017 ajandasını bahane ederek sendikamıza saldırmalarını anlamlı bulduğumuzu vurgularız” denilen açıklama, şöyle devam etti:

“KTÖS’e yapılan bu saldırılar yeni değildir. Bilindiği üzere 1971’de KTÖS’ü kapatmaya yönelik askeri rejim saldırıları olmuş, silahların gölgesinde genel kurullar yapılmış, Sendika Başkanımız Arif Hasan Tahsin ve yönetim kurulu üyemiz Emirali Özkılınç, haksız yere askeri mahkemede mahkûm edilip hapse atılmışlardır.

1984 yılında maaşlar dövize endekslensin talebi ile KTÖS’ün yaptığı 33 günlük grev sonunda ‘Kıbrıslı Türkler kendi ayakları üzerinde duracak ekonomik ve siyasi yapıya kavuşmalıdır. Bir gün bir anlaşma olursa Türkiye ve asker adadan çekilecek, buna hazırlıklı olmalıyız’ diyen KTÖS Genel Sekreteri Turgut Afşaroğlu’na yönelik linç kampanyası başlatılmıştır.

1993-94 yılında ‘Kıbrıs’ta bir tek Türk bile kalmasa bizim için Kıbrıs’ın toprağı önemlidir’ diye açıklama yapan 1970’li yılların sosyal demokrat ilahı TC Eski Başbakanı merhum Bülent Ecevit’in sendikamız duvarında asılı duran resmini yönetim kurulu kararı ile indiren KTÖS Genel Sekreteri Cemal Özyiğit’e de aynı linç kampanyası yapılmıştır.

2001 yılında ‘Ankara ne paranı, ne paketini ne de memurlarını istiyoruz. Kıbrıslı Türklerin yeterli bilgi, beceri ve potansiyeli vardır. Esir olmak istemiyoruz’ diye Afrika ve Yenidüzen gazetelerinde çıkan ilanımıza yönelik olarak KTÖS Başkanı Mehmet Süleymanoğlu, Genel Sekreter Varol Öztuğ ve şu an CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın başta olmak üzere 30 kişilik yönetim kurulumuza davalar açılmış ve linç kampanyası başlatılmıştır.

Günümüze gelinceye kadar tek bir ses isteyen, aykırı sesleri ya silahla ya da hapis, baskı ve korkutma ile sindiren paramiliter sivil anlayışın dayattıklarının dışına çıkmak her zaman için tepki almıştır. Afrika Gazetesi, Yeni Kıbrıs Partisi, Cumhuriyetçi Türk Partisi ve birçok yurtsever bombalanmış veya kurşunlanmıştır. Adamızın kuzeyindeki barış düşmanı bu ayrılıkçı çevrelerin siyaset yapma ve statükoyu devam ettirme adına ortaya koydukları bu eylemler devam etmektedir.

“Arif Hoca ve Arkadaşlarına Yaptıklarından Farklı Değil”

2017 yılına yönelik KTÖS üyelerine dağıtmak üzere hazırladığımız ajandaları bahane ederek sendikamıza saldıran bu güruhun 1971 yılında Arif Hoca ve arkadaşlarına saldıranların yaptıklarının da bundan farklı olmadığını vurgulamak isteriz. Tek fark bu karanlığı seven faşistlerin sosyal medya üzerinden seviyesizce küfür etmeleridir.”

“Amaç ülkeye uygun bilgiler içeren, öğretmenin kullanabileceği, ülkedeki gerçek tarihi ve tarihi kimlikleri hatırlatan bir çalışma ortaya koymak”

Ajandanın temel amacının ülkeye uygun bilgiler içeren, öğretmenin kullanabileceği, ülkemizdeki gerçek tarihi ve tarihi kimlikleri hatırlatan bir çalışma ortaya koymak olduğu ifade edilen açıklamada, “Bu ajanda sol sendikacılık anlayışı ile hazırlanmıştır” denildi.

“Ajanda içinde eksiklikler olduğu bir gerçektir ve bunun giderilmesine yönelik bir çalışma yapma ve üyelerimizden öneri alma temel görevimizdir” denilen açıklamada, üyelerden gelen uyarı ve eleştirilerin dikkate alınacağı belirtildi.

Açıklama şöyle devam etti:

“Öğretmeni Karalamaya Çalışanlarla Mahkemede Yüzleşeceğiz”

“Bilinsin ki öğretmen yol gösterici ve öncüdür. Çocuklara yalnızca gerçeği öğretmekle sorumludurlar. Öğretmenimize haksız yere karalama kampanyası başlatanlar AİHM’in öngördüğü eleştiri düzeyini hakarete taşıyanların adresi hukuk olacaktır. Hakaret eden belgesiz iftira atanlar ile vicdanlarında ve mahkemede yüzleşeceğiz.”

KTÖS açıklamasında “Adanın kuzeyinde KTÖS’ü, kurulduğu günden beri kapatma sevdası içinde olanlar vardır” denildi.

Açıklamada şu ifadeler de yer aldı:

“Amaç Çok Sesliği Kısıp Faşist Tek Sesliliği Devam Ettirmektir”

“Bu kişiler tarihleri boyunca barış düşmanı olmuş ve paramiliter faşist grup ve partilere hizmet etmişlerdir. Bununla birlikte son dönemde örgütlenen Atatürk düşmanı yobazların da amacı adamızın kuzeyindeki çok sesliliği kısıp faşist ve gerici tek sesliliği devam ettirmektir. Bu ayrılıkçı rejimden beslenen, ‘Biz de barış isteriz’ deyip aslında mevcut statükoyu savunanların kim olduklarını bu toplum çok iyi bilmektedir.

KTÖS, faşist Rum saldırılarına karşı gündüz okulda gece nöbette Kıbrıs Türk toplumunun canını, malını ve namusunu koruyanların örgütüdür.

Öğretmenimizin toplumsal varoluş kavgasındaki rolü bitmemiştir. KTÖS normal ülkelerdeki gibi bir alan örgütü değildir. KTÖS’ün birinci kuruluş ilkesi: Öğretmen sorunları ile toplum sorunları iç içedir, ayrılamazdır.”

“Halkın Kanı ve Gözyaşından Beslenenlere Karşı Duruşumuzu Devam Ettireceğiz”

Açıklamanın devamında “Bu gerçeklerden hareketle 1974 yılından beri yedikleri ganimetle semiren, halkın kanı ve gözyaşından beslenen, barış düşmanlarına karşı duruşumuzu devam ettireceğimizi vurgularız” denilerek, bu olayla Kıbrıs konusunda devam eden görüşme sürecinde kimlerin çözüme ve barışa karşı olduklarının görüldüğü kaydedildi.

“Ankara Hükümetlerinden Rozet Alanların Ayrılıkçılığı Seçtiği Görülmektedir”

Açıklama şu ifadelerle son buldu:

“Ankara hükümetlerinden rozet alarak  ‘temiz siyaset’ diyerek, halkın önüne çıkanların da ayrılıkçılığı hedef seçtiği gerçeği de sendikamıza yapılan saldırılardan görülmektedir. KTÖS’ün Kıbrıs Türk toplumunu ganimetle, baskı ve tehditle bugünlere getirenlere karşı durması kaçınılmazdır. Bu çerçevede KTÖS’ün kararlı duruşunun devam edeceğini vurgular, tüm yurtseverleri ülkemize sahip çıkmaya davet ederiz”

“Ajanda iadesi gelmedi”

Açıklamanın okunmasının ardından sorulara yanıt veren KTÖS Genel Sekreteri Elcil, kendilerine ajanda iadesi gelmediğini söyledi.

Bazı üyelerin toplum liderlerinin ölüm tarihlerinin olmaması, savaşın kötülüğünü vurgulayacak şekilde faşist Rum anlayışının neden olduğu olaylara yer verilmemesi gibi konularda eleştiri getirdiğini aktaran Elcil, savaşın kötülüğünü göstermenin ve barışın önemini vurgulamanın da ajandanın amaçlarından olduğunu ifade etti.

“Bu kadar tepki gösterilmesinin arkasında yatan nedenlere, kimlerin tepki gösterdiğine bakmak lazım” diyen Elcil, tepkilerin “çözüm ve barışı istemeyen, ayrılığı savunan ve ganimet düzeninden beslenmeyi alışkanlık haline getiren” kesimlerden geldiğini belirtti.

“Güneyde Basıldığı Yalan”

Ajandanın Kıbrıs’ın güneyinde basıldığı, güneyden para alındığı, istifa eden üyeler olduğu açıklamalarının yalan olduğunu kaydeden Elcil, Eğitim Bakanlığı’nın herhangi bir işlem başlatıp başlatmadığı sorusu üzerine de “KTÖS Berova’dan icazet alarak hareket eden bir örgüt değil” diye konuştu.

KTÖS’ü sorgulamanın Eğitim Bakanı Özdemir Berova’nın “haddine” olmadığını söyleyen Elcil, yargı önünde hesap vermeye hazır olduklarını kaydetti.