CAS Tasfiye Edildi: Çalışanlar Ercan’da Eyleme Gitti

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde bugün görüşülen davada mahkeme, şirketin borçlarının sermayesinin iki katından fazla olduğunu, şirketinin hizmetinin kalmadığını ve borçlarını ödeyemeyecek durumda olduğunu belirterek bu gerekçelerle CAS’ın  tasfiyesine  karar verdi. Verilen kararla Kıbrıslı Türklere ait olan bir kurum daha heba edilmiş oldu.

Öznergiz: “Sözler Unutuldu, Şirket Tasfiye Edildi”

Tasfiye kararı Cumhuriyet Meclisi önünde CAS çalışanlarınca yapılan basın açıklaması ile protesto edildi.
Açıklama yapan CAS çalışanı Erkut Öznergiz, şirket çalışanlarının uzun süreden beri siyasilerin verdiği sözü tutmalarını beklediğini ancak “sözlerin unutulduğunu” ve bugün şirketin tasfiye edildiğini söyledi.

“Savcılık Görüş Değişti, Yetkililer CAS Özel Demeye Başladı”

Ayrıca Öznergiz, 2009’dan beri CAS’ta çalıştıklarını, şirketin devlete ait olduğunun 2009 yılında Başsavcılıktan alınan görüşle de teyit edildiğini belirtti.
Daha sonra başsavcılık görüşünün değiştiğini ve CAS’ın devlete ait olmadığı yönünde bir görüş verildiğini anlatan Öznergiz, haziran ayından itibaren yetkililerin “CAS özeldir” demeye başladığını söyledi.

CAS’ın borçlarına vurgu yapan  Öznergiz, borçları kimlerin yaptığının, bu noktaya nasıl gelindiğinin araştırılmasını ve suçu olanların cezalandırılmasını istedi.

Ercan’da Eylem

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen davada şirketin tasfiyesinin açıklanmasının ardından CAS emekçileri Ercan Havalimanı’nda bulunan CAS Genel Müdürlüğü önünde şu sıralarda eylemde. Polis yoğun güvelik önlemi aldı.

 

99 Paylaşımlar