kktc Engelli Çocuğu da Koruyamıyor: “Bu Çocuk İnsan Değil”

(ADL Özel)

Mağusa’da DAÜ Sosyal Konutlar mahallesinde istismara uğrayan 14 yaşındaki engelli bir kız çocuğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve PGM tarafından kaderine terkedilmiş halde.

Sel baskınlarına, güvencesiz yollara, sorumsuzca bırakılmış bombala karşı  insanını koruyamayan kktc şimdi de engelli bir çocuğu korumaktan aciz durumda.

Su Hortumuyla Yıkıyorlar

AnkaraDeğilLefkoşa’ya ulaşan duyarlı bir yurttaş, bahse konu evin arkasında inşa edilmiş tek göz bir odanın içerisinde yalnızlığa terk edilmiş çocuğun, öz bakım becerilerini yerine getiremediği, ailesi tarafından su hortumu ile yıkandığı,  kendi dışkısını duvarlara sürdüğü bilgisini verdi. Otizm tanısı konmuş çocuğun çoğu zaman çığlık atarak bahçede çıplak halde dolaştığı bilgisini de veren vatandaş, buna rağmen ailesinin kendisiyle ilgilenmediğini de ifade etti.

 Hala İstismar Edildiği Yerde

Geçtiğimiz yıl bu çileye dayanamayan komşuların şikayeti üzerine ise bu aileye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Hizmetler Daire’si tarafından müdahale edilerek çocuğun yaşam koşulları iyileştirilmiş fakat aileye herhangi bir yaptırım uygulanmayarak istismarcı ailenin yanında  bırakılmıştır.

ADL’ye ulaşan bilgilere göre geçtiğimiz hafta çevrede yaşayan vatandaşlar bu dramın sona erdirilmesi için önce Sosyal Hizmetler Dairesi’ne ardından da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına gerekli önlemlerin alınması için başvuruda bulundu.

“Bu Çocuk İnsan Değil”

Acilen önlem alınması için başvurulan Sosyal Hizmetler Dairesi’nden bir yetkili  “Biz çocuğu da aileyi de biliyoruz. Bu çocuk,insan değil. Ve bizim kontrol altına alabileceğimiz çocuklar arasında değil.” cevabı verdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı: “Çocuğu Koyacak Yerimiz Yok”

Sosyal Hizmetler Dairesi’nden alınan şok edici cevabın ardından  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yapılan başvuru da ” Bu yıl çocuğun aynı mağduriyeti yaşıyor olması üzücü fakat biliyorsunuz ki kktcde özel eğitim yasası gibi bir yasamız yok bu yüzden yasalar ve elimizdeki kaynaklar da bu çocuğu korumamız altına almamız için elverişli de değil. Aile istediği sürece müdahale edebiliyoruz, ailenin verdiği kararlar neticesinde ise bize birşey söylemek düşmez. Zira bizimde bu çocuğu aldığımız zaman koyabilecek bir yerimiz yok, aileye ise bir eğitimciyi yada tam zamanlı özel eğitim merkezini kabul ettirebilecek bir yaptırımımız yok. Açıkçası bu mesele, şimdi şimdi hallolacak mesele de değil(!)” şeklinde ifadelerle karşılıksız bırakıldı.

PGM: “Darp yoksa gitmemizin anlamı yok”

Çocuğun yaşamından endişe duyan vatandaşlar  son çare olarak başvurdukları Polis Müdürlüğü’nden ise  “Darp yoksa gitmemizin anlamı yok”.  cevabını aldıklarını iletti.

572 Paylaşımlar