CAS’ta Sendikalaştığı İçin İşten Çıkarılanların Sayısı 21’e Yükseldi

Sendikalaştıkları gerekçe gösterilerek daha önce 15 emekçiyi işten atan CAS yönetimi, hafta sonu itibariyle 6 emekçiyi daha işten attı. İşten atılanların sayısı 21’e yükseldi

Hatırlanacağı üzere CAS emekçileri geçtiğimiz hafta sonu mesai bitimine kadar DEV-İŞ’e bağlı EMEK-İŞ sendikasından istifa etmeleri durumunda, işten çıkarılanların işlerinin başına dönebilecekleri ve çalışanlara maaş artışı yapılacağı, aksi durumda ise işten atılmaların devam edeceği şeklinde hükümet tarafından tehdit edilmiş ve yapılan bu ahlaksız teklife olumsuz yanıt vermişlerdi.

CAS’ta işçilerin işten atılmaları devam ederken Emek-İş’ten yapılan açıklamada, çalışanların üzerindeki baskı ve tehditlerin artarak devam ettiği kaydedildi.

Yapılan açıklamada, kurum bünyesinde huzur ortamının yok olduğu, gittikçe yükselen faşizan ve otoriter bir hava oluşturulduğu da belirtildi.

Emek-İş’ten yapılan açıklama şunlar kaydedildi:
“Tüm bu koşullar içerisinde DEV-İŞ’e bağlı EMEK-İŞ sendikası CAS’taki sendikalaşma, atılan işçilerin geri alınması ve Toplu İş Sözleşmesi mücadelesine devam etmektedir. Yarın (Salı) saat 11:00’da Meclis önünde CAS çalışanları ile bir eylem gerçekleştirilecektir.”

Hükümet Sendikasız Çalıştırılmayı Yasaklamayarak Sermaye Yanlısı Tutumunu Koruyor

Hükümetin, özellikle özel sektördeki emekçilerin uğradığı yoğun sömürü şartlarında sendikasız çalıştırılmayı yasaklamayıp işten atılmalara çanak tutması,  sermaye tarafında aldığı pozisyonu koruduğunu gösteriyor.

İlgili haberler:

Devlet, CAS’ta İşçiyi Tehdit Etti
19 Paylaşımlar