Çatalköy Belediyesi Halk Plajı İçin Mücadele Ediyor

Çatalköy Belediyesi’ne ait olan plaj, hükümet tarafından Bakanlar Kurulu kararı ile Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın oğlu Rauf Denktaş ve kızı Güler Denktaş’ın ortağı olduğu şirkete 49 seneliğine kiralandı, belediye kararı durdurmak için ara emri dosyaladı

Yenidüzen Gazetesi’nden Ayşe Güler’in haberine göre;

Çatalköy Belediyesi’ne ait olan plajın, Bakanlar Kurulu kararıyla Başbakan Yardımcısı, Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın oğlu Rauf Denktaş ve kızı Güler Denktaş’ın da hissesinin bulunduğu D&S Properties Ltd’e 49 yıllığına kiralanması gündeme getirildi. Çatalköy Belediyesi ise kararı durdurmak için ara emri dosyaladı.

Bakanlar Kurulu Sürekli Karar Değiştirdi

1987 senesinde Bakanlar Kurulu kararı ile söz konusu alan turizm yatırımı yapması için Salih Boyacı’ya verilmişti. 1993 yılında ise ‘Gerekli yatırımlar’ yapılmadığı için arazi Bakanlar Kurulu kararı ile Boyacı’dan alınarak, Çatalköy Belediyesi’ne verilmiş ve Güven Bardi’ye 25 yıllığına kiralanmıştı.

Belediye Ara Emri Kararı Aldırdı

On yıl sonra alınan yeni bir Bakanlar Kurulu kararı ile arazi 2003 yılında Rauf Denktaş’a Çatalköy Belediyesi’ne ait yerler de bu alan içerisine dahil edilerek 10 yıllığına kiralanmıştı.

Aynı yıl içerisinde Çatalköy Belediyesi ikinci kez Yüksek İdare Mahkemesi’nde dava açmıştı.

2007’de arazi resmen Çatalköy Belediyesi’ne kalmıştı.

2016 yılında UBP-DP hükümeti söz konusu arazinin Rauf Denktaş’ın hissedarı olduğu D&S Properties Ltd’e 49 yıllığına kiralanmasına karar verdi.

Çatalköy Belediyesi de 30 Haziran 2016 tarihinde Bakanlar Kurulu’nda alınan kararı Yüksek İdare Mahkemesi’ne taşıyarak, ara emri kararı aldı.

Denktaş Oğluna Yazı Yazdı

Çatalköy Beledye Başkanı Mehmet Hulusioğlu, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Dönemin Turizm Bakanı Ünal Üstel’e giderek itirazda bulunduk. Üstel, parselasyon konusunda hata yapıldığını söylemiş, kira sözleşmesinin tadil edilmesi için Rauf Denktaş’a çağrıda bulunmuştu. Ancak Denktaş yapılan çağrıya uymamış, toplantıya gelmemişti. Hükümet değişikliğinin ardından Serdar Denktaş, Turizm Bakanlığı görevine geldiğinde eski Turizm Bakanı Ünal Üstel’in tespitinin doğru olmadığına, sözleşmenin devam etmesi gerektiğine ilişkin oğlu Rauf Denktaş’a bir yazı yazdı. Şirkete 10 yıllık kira koçanı verilir. Sonrasında hükümet değişikliği yaşandı. Ben dönemin İçişleri Bakanı Asım Akansoy’a giderek durumu anlattım. Bakanlar Kurulu’nda konu görüşüldü, belediyeye ait plajın parselasyon içerisine dahil edildiği kararın iptal edilmesi gerektiği kararlaştırıldı. Ancak şu anda yeniden konu gündemde, bu kez şirkete 10 yıllığına değil, 49 yıllığına kiralanması kararlaştırıldı”

 

 

 

 

97 Paylaşımlar