Girne’de Sokak Ses Verdi: Emirnamelere Hayır!

Girne İnisiyatifi, Girne 2. Bölge Emirnamesi’nde yapılmak istenen değişiklere karşı, bugün Girne Ramadan Cemil Meydanı’nda toplanarak kitlesel bir eylem gerçekleştirdi

Pankartlar, dövizler, davul ve trampetler eşliğinde meydandan Girne’nin merkezinde bulunan futbol sahası yakınındaki çembere kadar yürüyen kitle; “Zeyko’yu yıktınız Girne ayakta”, “Çarpık bir kent değil, planlı Girne”, “Emirname değil, imar planı”, “Zıpla zıpla zıplamayan dağlara” sloganları attı.

“Fikri, fikrini beğenmedik”

Eylemciler ayrıca, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun “Beğenmeyen dağlara çıksın, halk kıyıyı turizme bıraksın” sözüne karşılık, “Fikri, fikrini beğenmedik” sloganı da attı. Eylem ortak basın açıklamasının okunmasının ardından sona erdi. Açıklamanın tam metni ise şöyle;

“Değerli basın mensupları,
Sevgili Girneliler;
Girne İnisiyatifi’nin düzenlemiş olduğu şenlikli yürüyüşe katıldığınız için hepinize teşekkür ederiz.
Bizler, Girne İnisiyatifi olarak 3 Ağustos’ta düzenlenen danış-MA toplantısından beridir sokaklardayız.
Ülkeyi yönetenlerin ısrarla ve inatla değiştirmeye çalıştıkları Girne 2. Bölge Emirnamesi’ne karşı mücadelemizi sürdürüyoruz.
3 Ağustos’ta “emirname değil, imar planı” diyen onlarca insan bugün yüzleri buldu. Sesimiz Girne Dağları’nı aştı toplumun büyük bir kesimine ulaştı. Ama öyle görünüyor ki; bir tek ülkeyi idare edenlere ulaşmadı.
Başından beridir söylüyoruz! Biz “ülkede bir çivi bile çakılmasın” noktasında değiliz. Elbette yaşam var oldukça gelişme de kaçınılmazdır. Ancak biz bu gelişmeler her ne ise, ihtiyaçlarımız her ne ise bunları birlikte tespit edelim, birlikte planlayalım istiyoruz. Ülkedeki sivil toplum örgütlerinin, o bölgede yaşayan halkın ve yerel yönetimlerin bir arada çalışabileceği, tüm sorunları masaya yatırabileceği demokratik bir ortam talep ediyoruz.
Bununla birlikte en doğal hakkımız olan ve anayasamızda da açık bir şekilde yer alan eşitlik hakkımızı istiyoruz. Belirli kesimlerin yasalara rağmen inşa ettiği yapıları, hükümetin yasa içerisine alma gayretlerine isyan ediyoruz. Bunu hiçbir biçimde kabul etmeyeceğimizi de bir kez daha söylemek istiyoruz.
Biz adalet ve demokrasi istiyoruz. Her hükümet döneminde değiştirilen ve bir şekilde birilerine haksız kazanç sağlayan emirname değişikliklerini reddediyoruz. Bunun yerine bilimsel veriler ve o bölgede yaşayan insanların demokratik katılımı şekillenecek uzun vadeli planlar istiyoruz.
Bu bakımdan ülkeyi yönetenlere sizler aracılığıyla bir kez daha seslenmek isteriz.
Gelin halkın vicdanında yer bulmayan bu emirname değişikliğinden vazgeçin. Turizmin başkenti Girne’yi dar siyasi çıkarlarınız uğruna mahvetmeyin. Hep birlikte bir masanın etrafına oturalım. Değiştirmemiz gereken yasaları, düzenlememiz gereken imar planlarını el ele vererek düzenleyelim.
Siz bu emirnameyi değiştirme konusunda ısrar ettikçe, siz TURİZMİN BAŞKENTİ Girne’yi mahvetmeye çalıştıkça biz de Girne’yi EYLEMLERİN BAŞKENTİ yapmaya söz verdik. Bu yoldan dönmeyeceğiz.
Değerli basın mensupları, sevgili Girne sevdalıları;
Bugünkü eylemimiz burada son bulmuştur.
Yarın saat 18.00’da Girne Ramadan Cemil Meydanı’nda “Dağdan denize, bakanlar eşliğinde imza kampanyamız” olacaktır.
31 Ağustos Çarşamba günü ise Girne Sulu Çemberde halkımızı 1 Eylül’de Girne Amerikan Üniversitesi’nde düzenlenecek toplantıya davet etmek için çember eylemimiz olacaktır.
Katıldığınız için teşekkür ederiz.
Girne İnisiyatifi (a)
Burcu Nesimoğlu”

145 Paylaşımlar