Çeler’den Patronlara 2019 Müjdesi: “İşverene İlaç Olacak”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği’nin Genel Kurulu’nda turizmde, yerli istihdam teşvikine yönelik düzenlemelerle ilgili bilgi vererek  2019’un patronlara ilaç gibi geleceğini vurguladı.

Bakandan Sömürü İtirafı

Çeler, “KKTC vatandaşlarının maaş yetersizliği, uzun çalışma saatleri, iş güvencesinin bulunmaması ve sosyo kültürel olarak bu sektörde çalışmayı kabullenmemesi nedeniyle sektörde çalışmaktan kaçınıyor” diyerek ortadan kaldırmak için çalışıyor olması gerektiği özel sektör emekçilerinin uğradığı sömürüyü itiraf ediyor.

 

Yerel İşgücü İstihdamının Desteklenmesi Fonu’ndan Ödenecek: İşçinin Hakkı Patronun Cebine Gidiyor

Çeler, yeni başlayan ya da mevcut her bir kktc vatandaşının 2 yıl boyunca tüm sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı ödemelerinin kendileri tarafından Yerel İşgücü İstihdamının Desteklenmesi Fonu’ndan karşılanacağını söyleyerek aslında bir kısmı işçinin hakkı olan kesintilerden oluşturulan bu fondaki kaynağın patronların cebine gireceğini belirtiyor.

Kamu Kaynakları da Patronun Cebine

İstihdam Destek Merkezi’nin gelirleri arasında bulunan kktc Bakanlar Kurulu kararı ile devlet bütçesinden yapılacak yardımlar ve istihdam politikalarının geliştirilmesi amacıyla kktc Bakanlar Kurulu’nun onayı ile yapılacak diğer yardımlar da bu yolla patronun cebine gitmiş olacak.

Örnek olarak ise 100 kktc vatandaşı personeli bulunan bir işletmenin bu teşvik sistemiyle yılda 1 milyon 250 bin TL’nin cebinde kalacağını kaydeden Çeler “Bunu uygulamaya koyduğumuzda en azından ciddi ekonomik bir kriz öngörülen 2019, işverene bir ilaç olacaktır” dedi.

Para Patronlara Nasıl Gidecek?

İşçilerin hesabına yatacak olan bu paranın patrona gitmesi ise basit bir muhasebe işleminden ibaret. Öncelikle işçinin bu parayı alabilmesi, başından sonuna kadar patron tarafından kontrol edilen bir sisteme bağlı. Patron bu teşviğe başvuru yapmalı ve patron işyerinde kendisinin onay vereceği bir sarı sendika ile teşvik amaçlı göstermelik toplu sözleşme imzalamalı!

Sigorta yatırımlarını gerçek maaştan değil asgari ücretten gösteren patronların, nasılsa teşvik yolu ile işçiye para ödeneceği için, bundan sonra maaşları da teşvik miktarı kadar eksik ödeyeceğini tahmin etmek zor değil. Elbette patronlar maaşları eksik ödedikleri halde tam ödemiş gibi yapacaklar ve Çeler tarafından aktarılan para gene patronlara gidecek.

53 Paylaşımlar