Çevre Dairesi ve Şirket Neye Uğradığını Şaşırdı: Taş Ocağı Mağduru Şirinevler’de, Taş Ocaklarının Faydalarını Anlatmaya Kalktılar

Şirinevler Köyü’nün hemen üzerindeki bölgede faaliyet gösteren taş ocağının izni sona erdi. Çevre Yasası ve ilgili tüzüğe göre, taş ocağını işleten şirketin izninin yenilenmesi için ÇED Raporu hazırlanması gerekiyor. ÇED Raporunun birinci adımını ise halk ile toplantı yapılması oluşturuyor.

Bu sebeple dün Şirinevler Köyü’nde, bölgedeki taş ocağını işleten Levent Mozaik şirketi ile Çevre Dairesi köylülere “taş ocaklarının faydalarını anlatmak üzere” bilgilendirme toplantısı gerçekleştirmeye çalıştı.

Şirketin faaliyetlerini artırmayı hedeflediği köyün üzerinde bulunan taş ocağının kendilerine yaşattıkları sorunlardan bıkmış olan köylünün ise sunumu dinlemeye dahi sabrı yoktu.

Taş ocaklarının faydalarını anlatmaya çalışan konuşmacıları sürekli olarak kesen tepkili köy sakinleri, bölgedeki taş ocağının faaliyetlerinin olumsuz etkileri ile mücadele ettiklerini, işletmenin faaliyeterini artırma çabasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Taş ocaklarına karşı ciddi bir fikir birliği içerisinde olduğu gözlemlenen köylüler, bilgilendirme toplantısına “ocağımıza incir ağacı dikmeden ocağınızı alın ve gidin”, “dağları katletmeye, köylüyü ve köyü mahmetmeye son” gibi dövizlerle katıldı.

Sunumu dinleyen köylüler arasında bulunan Tabipler Birliği üyesi bir kişi ise, taş ocağının hastalıklara sebep olan unsurlarını açıkladı.

Toplantının geriye kalan bölümünde köylüler, izni sona eren taş ocağı şirketinin izninin uzatılmaması gerektiğini Çevre Dairesi yetkililerine anlatmaya başladı.

Şirketle birlikte köye gelen ve köylünün tepkisinden nasibini alan Çevre Dairesi yetkilileri ise “Biz zaten şirkete izin verdik.. durumu iyileştirmek için ne yapabiliriz ona bakacağız” diyerek toplantıyı sona erdirdi.

Şirinevler sakinlerinin, Cumartesi günü, kamyonların taş ocağına gitmek için kullandığı, köyün içinden geçen yolda bir “yol kapatma eylemi” gerçekleştireceği öğrenildi.

70 Paylaşımlar