Cinsiyetçi Reklam Yapan İşletmenin Cevabı: “Reklam Sahibi Bir Kadın”

Bağımsızlık Yolu’nun basın açıklamasıyla eleştirdiği cinsiyetçi reklamı hazırlayan şirketten ve mekan sorumlusundan açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada reklamın cinsiyetçi olmadığı fikr, bir kadın tarafından hazırlanması üzerine inşaa edilirken; söylenen bir cümlenin, sergilenen bir tavrın veya bir bakışın cinsiyetçi olarak tanımlanabilmesi için sadece “erkek” tarafından gerçekleştiriliyor olması gerekmediği göz ardı ediliyor.

Konusu geçen reklamla ilgili olarak, “bu reklamı hazırlayan zaten bir kadın” şeklindeki bir ifade yapılan cinsiyet ayrımcılığını ortadan kaldırmadığı gibi, “cinsiyet ayrımcılığını sadece erkekler yapar” yanlış algısını da yaratıyor.  Halbuki toplumsal cinsiyet kalıplarına göre hareket eden kadınlar olabileceği gibi, kadın özgürleşmesi mücadelesine gönül vermiş erkeklerin de varlığı ise bir gerçek.

Firmanın cevabı ise şöyle:

Bağımsızlık Yolu Girne Bölge Örgütü’nün, 04 Eylül Çarşamba günü yayınladığı basın bildirgesinde, işletmemizde bulunan bazı reklam mecralarında yayınlanan müşterimiz The Button Cafe & Lounge’ın reklam görselini  “cinsiyetçi” olarak kınamalarını şaşkınlıkla karşılaşmış bulunuyoruz.

MY Reklam Kıbrıs olarak uzun yıllardır Girne, Kuzey Kıbrıs geneli ve yurt dışında aktif reklam ve pazarlama faaliyetinde bulunan şirketimizin tarihinde ilk kez böylesine asılsız bir durum meydana gelmiştir.”

Reklam sahibi bir Kadın

“Türk dilinde kelimeler farklı yönlere çekilebilir, ancak bir restoranın yemek ile ilgili bir tanıtımını, adı geçen örgütün cinsiyetçiliğe bağlaması çirkin ve talihsiz bir yorumlama olmakla birlikte, slogan ve tasarımı hazırlayan marka işletmecisinin bir “Kadın” olması da bu tür bir yaklaşımın ne kadar yersiz olduğunu göstermektedir.

BY’nin basın açıklamasının eşliğinde fotoğrafın paylaşıldığı tarihin öncesinde reklamın süresi bitip zaten kaldırıldığı da bir başka gerçektir.  Dolayısıyla örgütün yayında olmayan bir reklam için sonrasında varmış gibi açıklama yapması da talihsiz olmuştur.

MY Reklam, söz konusu reklamın kesinlikle “cinsiyetçi” olmadığını düşünmekle birlikte, Girne Belediyesi hudutlarındaki mevcut açık hava kent mobilyaları işletmecisi olarak, reklam içerik izinlendirmelerinde Girne Belediyesi’nin bir denetleme mekanizmasının var olduğunu ve bu konu ile ilgili olarak da şirketimizle iletişime geçtiklerini de belirtmek isteriz.”

Temel insan haklarından asla taviz vermeyiz

“KKTC genelinde işletmemizde olan tüm açık hava reklam alanlarında hiçbir şekilde din, dil, ırk ayrımcılığı, cinsel yönelim ve toplumsal cinsiyet eşitliği karşıtlığı gibi temel insan haklarını zedeleyici görüntü ve ifadeler kullanılmasına kesinlikle müsaade etmeyiz.

Kamuoyunun gündeminin bu konuda daha fazla meşgul edilmemesini temenni eder, ekososyalist feminist devrimci siyasal partisine de yürüttüğü mücadelede başarılar dileriz.”

Mekan işletmecisinden açıklama: Buyursunlar, lezzetlerimizi tatsınlar 

Bağımsızlık Yolu’nun tepkiyle karşıladığı reklamın slogan ve grafik sorumlusu, The Button işletme müdürü Yağmur Melis Eroğlu, konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır:

“Henüz yeni açılmış olan mekanımız için hazırladığım pazarlama görselinin arkasında herhangi bir art niyet aranmamalı. Bu masum tanıtımın bu şekilde yersiz eleştirilmesi bizi gerçekten üzmüştür.

Ancak bu konuda alınmış olan herkesi, zengin lezzetlerimizi tatmaya misafirimiz olarak işletmemize davet ediyoruz.

743 Paylaşımlar