DEV-İŞ ve TÜRK-SEN Başkanları Kayıt Dışı Çalıştırılmaya İlişkin Konuştu: “Çözüm Özel Sektörde Sendikalaşmadır”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, ülkedeki kayıt dışı yaşam ve çalıştırılmaya karşı başlattığı mücadele ile ilgili DEV-İŞ ve TÜRK-SEN, “özel sektörde sendikalaşma olmadığı sürece bu yönde atılan adımlar çözüm olmayacak”  dedi.

Kıbrıs Gazetesi’nden Ceren Özbil’in haberine göre; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu’nun kayıt dışılıkla mücadeleye karşı ciddi bir mücadele başlattıklarını ve “gelen işçilerin nerede çalıştığını bileceği” ve “işçi getirip, mağdur edilenlerin kara listeye alınıp işçi getirmesine izin verilmeyeceği” bir sistem kurmayı hedeflediklerini söylemesi karşısında DEV-İŞ ve TÜRK-SEN Başkanları bu sorunun çözümünün özel sektörde sendikalaşmaktan geçtiğini vurguladılar.

“İşçi Patronuyla Anlaşamayınca Kayıt Dışı Konumuna Sokuluyor”

DEV-İŞ Başkanı Hasan Felek, kayıt dışı işçiliğin ciddi bir sorun olduğunu söyledi ve bunun ülkeye çalışma izni ile gelen kişilerin çalışma izni bittikten sonra yeniden çalışma izni yaptırılmadığı, ya da patronuyla anlaşamayıp işi bıraktığında ülkede kayıt dışı olarak kaldığı anlamına geldiğini belirtti.

“İşçilere Suçlu Muamelesi Yapılıyor, Doğru Değil!”

Felek, son dönemlerde Çalışma Bakanlığı’nın bu konuda ciddi adımlar attığını ancak bunun tek başına kayıt dışı oldukları tespit edilen işçileri ülkeden gönderip, işverene de küçük bir para cezası kesmekle önlenemeyeceğini belirtti. Hasan Felek, yapılması gerekenin, işçileri koruyacak tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi ve “İşçilere suçlu muamelesi yapılıp, sınır dışı edilmeleri doğru değil” dedi.

“İşçiler Angarya Çalıştırılıyor”

Felek ayrıca, “Asgari ücretten düşük maaş alıp, günde 8 saatten fazla çalıştırılan işçiler var. Bu sorunu çözmek için özel sektörde sendikalaşmanın önünü açmak gerekir. Bu şekilde hem ağır şartlarda çalıştırılan işçilerin sorunlarına, hem de kayıt dışı durumuna düşen işçilerin sorunlarına çözüm bulunabilir.” dedi.

Bıçaklı: Sorunu Kökten, Özel Sektörde Sendikalaşma Çözer

TÜRK-SEN Başkanı Arslan Bıçaklı, ülkedeki kayıt dışılığın ele alınıp, çözülmesi gereken bir sorun olduğunu söyledi. Gelen- giden hükümetlerin kayıt dışılık ve kaçak işçilik sorununu çözmek için bazı yöntemler geliştirdiklerini kaydeden Bıçaklı, ancak bu sorunu kökten çözecek olanın özel sektörde sendikalaşma olduğunu ifade etti. Bıçaklı, özel sektörde sendikalaşma olmadığı sürece ne kayıt dışılığın, ne ‘kaçak’ işçiliğin önüne geçilebileceğini ifade etti.

“Hedefleri Ucuz İşçi Çalıştırmak”

Bıçaklı, işverenlerin, ‘kaçak’ işçi çalıştırmasının nedeninin, ucuz işgücü ve 8 saatin üzerinde çalıştırma olduğunu belirtti ve tüm bunları önlemek için özel sektörde sendikalaşmanın şart olduğunu belirtti.

“İş Yeri İçin Odaya Kayıt Gerekiyorsa, İşçiler İçin de Sendika Şart Olmalı”

Arslan Bıçaklı, “Nasıl ki ticari alanda bir işyeri açılırken Ticaret Odası’na, sanayi anlamında bir işyeri açılırken de Sanayi Odası’na kaydı gerekiyorsa, işçiler için de sendika şartı olmalıdır” dedi.

(Kıbrıs Gazetesi)

233 Paylaşımlar