Çocuklar Bu Kez de Defilede Kullanılıyor

Çocuklar bilinçli veya bilinçsizce, farklı şekillerde istismar edilebiliyor.

Kıbrıs’ın kuzeyinde “City Mall” isimli alışveriş merkezinin ticari amaçlar için çocukları kullanacak olması bunun son örneği olarak karşımıza çıkıyor.

City Mall, markaları tanıtmak üzere çocukları kullanacağı Çocuk Defilesi’nin 28 Temmuz günü gerçekleştirileceğini duyurdu.

Konuyla ilgili görüş aldığımız Bağımsızlık Yolu Üyesi Psikolog Dr. Fatih Bayraktar, çocukların akılları, bilgileri, güzellikleri ve hatta gülüşlerinin ticari amaçlarla podyuma çıkarıldığı bu gibi oganizasyonları, “yarışmacı kültürün kendini çocuklar üzerinden -ve değişik formlarda- tekrar ve tekrar üretmesi” olarak yorumluyor.

Çocukların defilede markaların giysilerini tanıtmak üzere podyumda yürüyecek olmasıyla ilgili konuşan Bayraktar, iki önemli noktaya dikkat çekiyor;

“Birincisi bu süreçlerin çoğunda çocuklar özne değil. Yani karar alma süreçlerinde yoklar. Onlar adına ebeveynleri karar veriyor, onlar da bu sürecin içine giriyorlar. İkincisi çocuklar birbirileriyle kolektif birşeyler üretmek yerine birey olarak yer aldıkları her alanda yarışmayı, yarış içinde olmayı normalleştiriyorlar hatta alkışlandıkları için yüceltiyorlar.

Bu nedenlerden dolayı çocukların yarıştırıldıkları ya da fiziki yapılarının, gülüşlerinin, giydiklerinin ön plana çıkarıldığı her türlü organizasyonla mücadele edilmesi ve iptal ettirilmesi gerekiyor”

51 Paylaşımlar