Covid-19 Kuluçka Süresi 24 Gün Olabilir

Indipendent haber sitesi, sayfasından yayımladığı haberde; Koronavirüsün kuluçka süresinin 24 gün olabileceğini ve bunun önceden düşünülenden 10 gün daha uzun olduğunu bildirdi.

Çin’deki tıp araştırmacıları, Koronavirüsün kuluçka döneminin 24 güne çıkartılabiliceğini, bunun da önceden uzmanların düşündüğünden 10 gün daha uzun olduğuna dikkat çekti.

Araştırma, 2003 yılında SARS koronavirüsünü keşfeden ve mevcut koronavirüs krizini yönetmede lider danışman olarak atanan Dr Zhong Nanshan ile ortak yazılmıştır.

Başta, sağlık kuruluşları ve bakanlıklardan gelen tavsiyeler, virüsün kuluçka süresinin, önceki MERS virüslerinin kuluçka süresine bağlı olarak 14 gün sürdüğünü söylüyordu.

‘Çin’de 2019 yeni koronavirüs enfeksiyonunun klinik özellikleri’ başlıklı değerlendirme, henüz uzmanlar tarafından değerlendirmesi yapılmamış olsa da Pazar günü yayınlandı.

Araştırmacılar, Çin’in 31 ilindeki 522 hastahanesinde bulunan 1.099 koronavirüs hastasından veri elde ettiler. Hastaların sadece yüzde 1.18’inin “yaban hayatla doğrudan teması olduğunu” kaydettiler.

Hastaların çoğu, virüsü salgının merkezinden, Wuhan’dan insanlarla temasa geçerek aldığını ifade ettiler. Hastaların yüzde 80’inden fazlası, vücudun hastalıklara karşı ilk basamak savunmasının bir parçası olan beyaz kan hücresinin azalmasını – lenfopeni geliştirdi.

Lenfopeni, yaygın olarak enfeksiyonl ve gripten kaynaklanır ve genellikle hasta iyileştikten sonra kendi kendine iyileşir.

Çalışmada gözlemlenen 55 hasta yoğun bakım ünitesine alındı, bazıları virüs sonucu şiddetli zatürre geçirdi.

Bu hastaların 15’i de öldü. Araştırma, virüsün “insandan insana bulaşarak hızla yayıldığı” ve ciddiyetinin “kötü klinik sonuçları öngördüğü” sonucuna vardı.

Bulgular, Çin’in Pazartesi günü yeni virüs vakalarında artış bildirdiğini, anakara ölüm oranının sadece 24 saatte 97’ye çıktığını ve yeni vaka sayısının 3.062 olarak bildirildiği belirtti. Bir hükümet sözcüsünün Pazar günü yaptığı açıklamada, vakalardaki ani artış sebebiyle bir dizi kısıtlamalar getirildiğini ve alınan önlemlerinin başarılı olduğu dile getirdi.

93 Paylaşımlar