CTP, DP, GÖÇ YASASI- İsmail Özuçar

image“Göç Yasası, Emekçinin Tasası”. İlk kez CTP-ÖRP hükümeti döneminde meclise taşınan Kamu Görevlilerinin Aylık Maaş, Ücret ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası yani namı diğer “GÖÇ YASASI” hakkında yazdığım ilk yazının başlığıydı bu. Yani bu konuda yazılıp çizilen ilk yazımız değil bu. Görünen o ki son da olmayacak. Neden mi?

Çünkü Göç Yasası ve beraberinde getirdikleri hala bu toplumun kanını emmeye devam ediyor.

Ve aslında 2007 yılında sözde Sosyal Güvenlik Yasası’nın yine CTP çoğunluklu hükümet döneminde geçirilmesiyle başlayan AKP dayatmaları Göç Yasası gibi bir yasayla devam etti.

Ardından birçok kurum batırıldı ve özelleştirildi. Günümüzde de bu süreç devam ediyor.

Peki günümüzde bu yasanın geçtiği günlerden farklı olarak ne var?

Bu yasa henüz bir tasarıyken yani 2008 yılında, meclise CTP tarafından taşındı.

Ve CTP erken seçime gitmesini bu yasa tasarına bağlayıp duruyordu.

Gel gelelim erken seçimde yarışı kaybeden CTP, UBP hükümeti döneminde bu yasa oylanırken oylamaya katılmamış, birçok sendikal eylemde de Göç Yasasına karşı sokakta zaman zaman temsili, zaman zamansa gençlik örgtüyle alanlarda bulunmuştur.

Hatta seçimden önce Göç Yasasını “revize” edeceğinin sözünü vermiştir.

Çünkü Göç Yasası CTP’ye göre de toplum içinde eşitsizliğe neden oluyormuş.

Şu an ki hükümetin diğer ortağı DP ise bu yasaya direkt olarak ret oyu vermiştir.

Bilmeyenler ya da unutanlar için Göç Yasası’nın ne gibi eşitsizlikler getirdiğini biraz aktaralım.

2011’den önce kamuya girenlerle, sonra girenler arasında uçurumlar yaratan, neredeyse bir sınıf farkı ortaya koyan bir yasa bu.

Aynı işi yapan çalışanlar arasında ciddi bir maaş farkı ortaya koyuyor.

Eşel mobil uygulamasını üç aydan altı aya çıkarıyor.

Barem içi artışlarını performans değerlendirmesine göre belirliyor; yani artık okullarda, dairelerde vb kurumlarda çalışanın, müdür, müfettiş yalakalığı yapması isteniyor. Ya da tam tersine örgütlü çalışanları kendi içinde birbirine düşürecek bir pozisyon yaratıyor.

Uzağa, örneğin Karpaz’a gönderilen bir çalışanın yol harcını kesiyor.

2011 öncesi öğretmenlerin hazırlık ödeneğini yatırıyor ama sonrasının buna ihtiyacı olmadığına karar verip bunu kesiyor. Hatta bir dönem “yanlışlıkla” yatırdığı bu ödeneği de insanların maaşından kesmekten bahsediyor. “Eşitliği” sağlamak için!

CTP-ÖRP hükümeti bu yasayı meclise taşıdı, CTP buna sözde karşı olduğu için erken seçime gitti, UBP emekçileri coplaya coplaya, biber gazına boğarak yasayı geçirirken, CTP yine sözde emekçinin yanında temsili bir pozisyonda duruyordu.

Şimdi bu yasaya ret oyu veren DP ile hükümet kuruyor CTP. Ama Göç Yasası hala durduğu yerde kan emmeye devam ediyor.

UBP Hükümeti evet, bu yasayı geçirdi ama birçok maddesini uygulamadı. Hani emekçinin yanında olduğundan değil, seçime yönelik çalıştığından…

Yani seçimin sonucunu bekledi. Kazansaydı işbirlikçinin rengi turuncu olurdu şimdi.

Ama şimdi CTP uyuyan emekçileri uyandırdı. Yani uyuyan bir yılanı uyandırdı. Bu yasayı harfiyen uygulamaya başladı.

Sokakta Göç Yasasına karşı olduğunu söyleyen ama şimdilerde bu yasayı harfiyen uygulamaya koymaya çalışan #1partivar herhalde.

Şimdi diyeceksiniz ki sürpriz mi oldu size CTP-DP’nin bunu yapması? Kesinlikle olmadı…

Sadece bu kadar pişkin, bu kadar alenen yalan söylemeleri kanımıza dokunuyor diyelim.

Gelelim uyuyan yılan emekçilere, yani sendikal platforma. Umarım çetin bir mücadeleye hazırdırlar. Çünkü tek seçenek Göç Yasası’nın geri çekilmesi ve tamamen ortadan kaldırılması.

Bu eşitsizliğe başka türlü bir seçenekle son veremeyiz. Ve buna son vermek de kararlı, samimi, dirayetli bir duruşla, tavırla ve eylemler zinciriyle gerçekleşebilir ancak.

2011 sonrası çalışmaya başlayan ve öğrenciliklerinden beri bu yasayla mücadele eden; yani bu yasanın aslında esas özneleri Akademi mezunu öğretmenler şimdilerde bir hareketlenme, kıpırdanma içinde.

Hatırlayacaksınız, bu dönem yani 2011 sonrası öğretmenler, henüz öğrenciyken, KTÖS’ ten de güç alarak Kemal Dürüst’leri alaşağı ettiler kararlı duruşlarıyla.

CTP silkelen kendine gel! Bu halka yapılan ihanete, eşitsizliğe bir son ver! Bu yasayı tamamıyla ortadan kaldır ya da yok olmaya hazır ol! TC dayatması bir paketle gelen bu yasayı geri çek ve onurunla hükümet et ya da sen paketlen!

 

İsmail Özuçar

 

 

57 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply