CTP’nin Peşkeş Karşıtlığı Buraya Kadar: Prosedürler Tamamsa Peşkeş de Tamam

 ADL ÖZEL

Girne Kaşgar Court Bölgesi’nde bulunan kamu arazisinin, CTP’li Belediye Meclis Üyeleri’nin de “evet” oylarıyla sermayeye kiralanması yönünde çıkan karara CTP ilginç bir karşı çıkışta bulundu

CTP Peşkeşe “EVET” Dedi

Hem 7 Aralık 2015 hem de 3 Ağustos 2016 tarihlerinde yapılan Belediye Meclis Toplantılarında kamu arazisinin sermayeye peşkeşine “evet” oyu veren CTP’li meclis üyeleri, gerekli prosedürler tamamlanmadı gerekçesiyle “kaçak yapılaşmaya göz yummayacağız” başlıklı bir bildiri yayınladı.

CTP’li meclis üyelerinin yayınladığı bildiri ve konuyla ilgili ortaya koyduğu tepki, kamu arazilerinin sermayeye peşkeşine karşı bir duruş içermezken, “prosedürlere uyulmaması” üzerinde duruyor. Bu durum, “prosedürlere uyulması durumunda, Kaşgar Court Bölgesi’nde bulunan kamuya ait arazinin sermayeye peşkeş çekilmesi CTP için sorun teşkil etmiyor mu?” şeklinde soru işaretleri yaratıyor.

Bir yandan Girne 2. Bölge Emirnamesi’nde merkezi yönetim tarafından yapılmak istenen değişikliklere karşı oluşan Girne İnisiyatifi’ne destek verip, bir yandan da belediye meclisinde böyle bir peşkeşe “olumlu” oy kullanmak CTP’nin neyin karşısında ve neyin destekçisi olduğunu netleştirmekte güçlük yaratıyor.

Öte yandan CTP Genel Başkanı olmasına kesin gözüyle bakılan Tufan Erhürman, yakın geçmişte özelleştirme tartışmaları sırasında “doğru teknik şartnamelerle özelleştirmeye karşı değiliz” şeklinde ifadeler kullanmıştı.

 

58 Paylaşımlar