Girne Belediyesi’nde Oy Birliğiyle Peşkeş

ADL Özel

Girne Belediyesi, Girne Belediye Meclisi’nin oy birliğiyle aldığı kararla;  Kaşgar Court Bölgesi olarak da bilinen Mavi Kordon Caddesi’nde bulunan Girne Belediyesi’ne ait araziyi peşkeş çekiyor

Belediye Meclisi Oy birliğiyle Yetki Verdi

Girne Belediye Meclisi, 7 Aralık 2015 tarihinde yapılan meclis toplantısında Kaşgar Court Bölgesi olarak da bilinen Mavi Kordon Caddesi’nde bulunan Abrar Khawaja Properties Ltd.’e ait otel inşaatının kuzey, güney ve batısında kalan ve Girne Belediyesi’ne ait olan araziyi bu şirkete kiralamak üzere Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’ye oy birliğiyle yetki verdi.

İsmi geçen şirketle Girne Belediyesi arasında 30 Aralık 2015 tarihinde ön protokol imzalandı. Ancak Şehir Planlama Dairesi, ilgili arazinin parsel numarası ihtiyacı olduğundan şirketin onay için yolladığı dosyayı onaylamadı.

Bunun üzerine ise Girne Belediye Meclisi’nin 3 Ağustos 2016 tarihinde yaptığı toplantıda, Abrar Khawaja Properties Ltd.’e  ilişkin verilen belediye meclis kararının tadil edilerek kiralanması düşünülen kamu arazisine parsel numarası verilmesi için İçişleri Bakanlığı’na yazı yazılması oy birliği ile kararlaştırıldı.

Belediye Peşkeş Çekerek Yükümlülükten Kurtuluyor

Belediye Meclisi’nin oy birliğiyle aldığı kiralama kararını “bölgenin çöplük haline gelmesi” ve “ıslah edilmesi gerektiği “ sebeplerine dayandırması ise “belediye kendine ait bir bölge üzerindeki yükümlülüklerinden kaçmak için orayı özel sermayeye peşkeş mi çekti” sorusunu akıllara getiriyor.

Belediye Meclisi’nin Belediye Başkanı’na  oy birliğiyle  ön protokol imzalama yetkisi vermesi ve Girne Belediyesi’nin kamu arazisine parsel numarası almak için uğraşması, Girne 2. Bölge Emirnamesi’nde değişiklik yapılmak istenen bir dönemde çekilen peşkeşin göz önüne gelmesini sağladı.

 

 

 

 

 

190 Paylaşımlar