Darbe girişimi: Asker-polis çatıştı, TBMM bombalandı, onlarca ölü

TSK bünyesindeki bir grup asker, akşam saatlerinde İstanbul ve Ankara’da sokağa indi

TBMM, Kaçak Saray, Genelkurmay, kuvvet komutanlıkları, emniyet müdürlükleri ve TRT-Telekom binaları gibi resmi kurumların bazıları asker tarafından ele geçirildi, bazıları ablukaya alındı, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları rehin alındı. Darbeci askerler “Yurtta Sulh Konseyi” adıyla TRT’den bildiri okurken, Saray-AKP iktidarı buna camilerden selalar okutarak ve sokağa çıkma çağrıları yaparak karşılık verdi. Askerin karşısına polis ve sivil güçler çıkarıldı, Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere pek çok noktada silahlı çatışmalar yaşandı, TBMM bombalandı.

Sabah saatleriyle birlikte askerlerin teslim olduğu haberleri gelirken Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile yaptığı açıklamada, “161 şehidimiz, 1440 yaralımız var” dedi, 2839 askerin gözaltına alındığını duyurdu. 265 kişinin hayatını kaybettiği darbe girişiminin ardından olağanüstü toplanan HSYK’da  2 bin 745 hakim açığa alınırken 10 Danıştay üyesi tutuklandı, 140 Yargıtay, 48 Danıştay üyesi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Darbe girişimine karşı toplumsal muhalefet örgütlerince yapılan açıklamalarda ise darbe girişimine karşı durulurken, AKP iktidarının asli sorumluluğuna dikkat çekildi ve halk güçlerinin darbeye de iktidarın diktatörlük projesine de karşı çıkacağı vurgulandı.

Detaylar için : (Sendika.Org)

12 Paylaşımlar