DAÜ Rektörlüğü İhbar Etti, Polis “Hayır”cı Öğrencilere Dava Okudu

Daha önce AKP’li milletvekillerinin getirtilerek “15 Temmuz Şehitlerini Anma” etkinliği adı altında AKP propagandalarına her türlü iznin verildiği DAÜ’de, kendi imkanları ile “Hayır” kampanyası yürüten öğrencilerin, DAÜ Rektörlüğü tarafından “izinsiz afiş astıkları” gerekçesi ile polise şikayet edildiği öğrenildi.

Öğrencilerin kaldıkları yurtlara giren polisin ulaşabildiği öğrencilere dava okuduğu, yurtdışında olmaları nedeniyle ulaşamadığı öğrenciler hakkında ise tutuklama kararı çıkartmak istediği bildirildi.

Dava gerekçesi olarak Doğu Akdeniz Üniversitesinin “umumi” bir yer olduğu ve okul meydanındaki ağacın üzeri ile Mimarlık Fakültesi’ne asılan afişlerin izinsiz olduğu belirtildi.

Türkiye’deki referandum süreci boyunca “öğrenci kulüpleri” aracılığıyla yürütülen “evet” propagandası ve AKP Milletvekili Hamza Dağ’ın üniversite kampüsünde adeta miting düzenlemesi ise DAÜ Rektörlüğü’nün iznine takılmamıştı.

Konuyla ilgili Öğrenci Mücadele Dayanışması-DAÜ‘den yapılan açıklama şöyle;

Basına ve Kamuoyuna,

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de gerçekleşen 16 Nisan Referandumu ile ilgili olarak, referandum süreci içerisinde Kıbrıs da bulunan Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde öğrenim gören bizler; Devrimci-Yurtsever öğrenciler olarak, Öğrenci Mücadelesi Dayanışması örgütlülüğümüz aracılığıyla üzerinde “Diktatörlük Anayasasına Hayır” sloganı bulunan afişler hazırlayarak, üniversite yerleşkesi içerisinde Türkiye’de şiddet ve baskı aracılığıyla kurulmak istenilen diktatörlük rejimine karşı sesimizi duyurmaya çalıştık. Bu eylemimizin ardından Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğünce, faaliyet içerisinde yer alan 5 devrimci öğrencinin isimlerinin polislere verilerek, haklarında şikayette bulunulduğunu öğrendik. Rektörlüğün polise gerçekleştirdiği bu ihbarın ardından polisler tarafından devrimci öğrenciler aranmaya başlanmış, öğrencilerin kaldıkları yurtlara polislerce gidilerek dava okunmuştur. O günlerde davada adı geçen 2 öğrenci yurt dışında olduğu için polislerce kendilerine ulaşılamamış ve 1 hafta içerisinde bulunmazlarsa haklarında tutuklama kararı çıkartılacağı söylenmiştir. Okunan davanın içerisinde yer alan ibarelerde, Doğu Akdeniz Üniversitesinin “umumi” bir yer olduğu ve buraya afişlerin izinsiz olarak asıldığı belirtilmiş, afişlerin asıldığı yer olarak ise okul içerisinde yer alan meydanda ki ağacın üzeri ve mimarlık fakültesi gösterilmiştir.

Üniversite içerisinde “Hayır” afişlerinin yapıldığı aynı tarihlerde yine üniversite içerisinde yer alan “Evet” afişleri hakkında hiçbir soruşturma ya da şikayet olmadığını biliyoruz. Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğünün Devrimci-Yurtsever öğrencilere yönelik ilk saldırısının bu olmadığını hatırlatalım. Daha önce 8 Kasım 2016 tarihinde üniversite sınırları içerisinde sözde söyleşi yapmaya gelen AKP milletvekili Hamza Dağ tarafından adeta AKP mitingi yapıldığını, üniversite içerisinde “Genç Liderler Kulübü” olarak bilinen ve aslında açıkça AKP’nin Gençlik Kolları olan grubun gerçekleştirdiği bu etkinlik sırasında, ÖMD’li arkadaşlarımız tarafından “Saray Darbesine Teslim Olmayacağız” yazılı bir pankart açılmak istenilmiş ve salonda bulunan AKP Gençlik Kolları tarafından arkadaşlarımıza yönelik bir linç girişimi yaşanmıştı. Salonda darp edilen arkadaşlarımız olayın ardından aynı gün evlerinden polis baskınıyla alınmış ve 24 saat boyunca, karakolda ki tek kişilik hücrelerde tutuklu kalmıştı.
AKP’nin yeni Türkiye’sinden payını alan Kıbrıs ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü üzerinde ki AKP baskısını; üniversitede öğrenim görmekte olan Devrimci-Yurtsever öğrencilere saldırarak azaltmaya çalışıyor. Her geçen gün yeni bir dava ya da soruşturma ile karşılaşan bizler, ne AKP’nin Türkiye’sini, ne Kıbrıs’a uyguladığı baskıları ne de Doğu Akdeniz Üniversitesinin AKP güdümlü korkusunu ve ihbarcı tutumunu kabullenmeyeceğimizi, emeğin iktidarı, bilimin ve özgürlüğün üniversitesi hedefinde sürdürdüğümüz mücadelemize cesaretle ve kararlılıkla devam edeceğimizi duyuyoruz.

Öğrenci Mücadele Dayanışması
24.05.2017

189 Paylaşımlar