DAÜ’DE FAŞİST SALDIRILARA KARŞI EYLEM

DAÜ öğrencileri ve akademisyenlerinin oluşturduğu bir grup, Aret Vartanyan’a yapılan çirkin saldırıdan ötürü bugün saat 14.30’da protesto eylemi gerçekleştirdi. DAÜ Hukuk Fakültesi’nden CL’ye yürüyüş gerçekleştiren eylemciler, “yaşasın farklılıkların dayanışması” şeklinde slogan attılar.

17 Nisan Cuma günü Aret Vartanyan ve Levent Özdilek’in rol aldığı “Acı Tatlı Aşk” adlı tiyatro oyunu Mağusa Kültür Kongre Merkezi’nde sahnelenirken, Aret Vartanyan, DAÜ öğrencilerinden oluşan bir grup faşist tarafından saldırıya uğradı. Vartanyan’ın Ermeni olması sebep gösterilirken, sanata ve sanatçıya ne kadar tahammülsüz olunduğu da açığa çıktı. Eylemciler, “bizler, insanların etnik kimliğini, renk, cinsiyet ve inançlarının farklı olmasına tahammül gösteremeyen zihniyete karşı herkesi sanata ve insani değerlere sahip çıkmaya davet ediyoruz” çağrısında bulunurken, “yaşasın farklılıkların dayanışması” na da vurgu yaptılar. Eylem süresince provakasyonlara önlem amaçlı okula çok sayıda polis ve çevik kuvvetin gönderilmiş olması da dikkat çekti.

 

Basın açıklamasının tam metni ise şöyle:

İnsanlık tarihinin göstermiş olduğu gibi, insanların en büyük özelliği ve zenginliği, farklılıkları ile birlikte toplumsallaşmalarıdır. Bunu besleyen faktörler, kültürü, sanatı, ırkı, cinsiyeti ve inanç farklılığıdır. Bu farklılıkların bir birbirlerini yok saymadan, zenginleştirerek yarına taşıması toplumların en büyük ilham kaynağıdır.

Egemen sistem, halkları birbirine düşüren ideolojik zemini ile toplumda ezme ezilme ilişkisini ortaya koymakta ve ideolojik ve zor aygıtları ile bu ilişkiyi meşru ve “asıl olması” gereken olarak tanımlamaktadır. Bu egemen düşünce kendinden olmayanı yok say ve gerekirse yok et mantığı ile hareket etmekte ve toplum yapısında hiyerarşik zeminler oluşturmaktadır. Kadın-Erkek arasındaki eşitsizliği yaratan, farklı ekonomik sınıfların arasındaki uçurumu derinleştiren, ırkçılık ve milliyetçilik ile başka halkların haklarına tecavüz etmeyi meşru kılan LGBTİ üyelerine yönelik nefret söylemleri ile cinayetlerin önünü açan, farklı inanç gruplarına saldıran, kendi çıkarları için nükleer bombalarla doğayı ve çıkardıkları savaşlar ile insanlığı katleden bu düşünce bizim değil egemenlerin düşüncesidir.

Sizlerin de bildiği gibi 17 Nisan Cuma günü Aret Vartanyan ve Levent Özdilek’in rol aldığı tiyatro oyununun Mağusa Kültür ve Kongre Merkezi’nde sahnelendiği sırada DAÜ öğrencisi bir grup faşist Aret Vartanyan’ın Ermeni kimliğini hedef alarak bir saldırı gerçekleştirmiştir. Bu saldırıyı düzenleyen faşist grubun, Azeri kimliğini ve bu okulda bulunan farklı ülkelerden ve kültürlerden gelen öğrencileri temsil etmediği gibi bu kültür ve ortamı tehdit etmektedir.

Bizler bu katliamcı zihniyeti çok iyi tanıyoruz. 19 Ocak 2007 ‘de devletin gizli güçleri ile birlikte planlanan Hrant Dink cinayetinden biliyoruz. Bu cinayette yok edilmek istenen sadece bir insan değildi. Yok edilmek istenen Ermeni kimliğiydi, eşitlik, kardeşlik ve barış düşüncesiydi. Çünkü bu düşünceler, o egemenleri koltuğundan edecek düşüncelerdi. Ama milyonlar Hrant’ı sahiplendi ve onun düşüncelerini her yerde haykırdı.

Bu anlamda bizler de, faşizme ve ırkçılığa karşı her alanda mücadele edeceğimizi Aret Vartanyan’ın ve ezilen tüm kimliklerin yanında olduğumuzu buradan bir kez daha söylüyoruz.

 

0 Paylaşımlar

Be the first to comment

Leave a Reply